Spotkanie
18.08.2019

Stół u Leśmiana - cykl spotkań wokół literatury

Stół u Leśmiana - spotkania wokół poezji, Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: na łące stoi długi stół zastawiony książkami, wokół niego kobiety i mężczyźni przeglądają książki. W tle ściana ze szkła. Ciepłe letnie popołudnie, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

W niedzielne popołudnia na Łące Leśmiana będzie można delektować się literaturą oraz wziąć udział w grach i zabawach popularyzujących czytelnictwo. Posłuchamy także poezji Leśmiana w interpretacji aktorów warszawskich teatrów. 

18 sierpnia (niedziela), godz. 13.00-19.00, o godz. 16.00 czytanie poezji przez aktorów, wstęp wolny

W ramach literackiej uczy przy Stole u Leśmiana wspólnie z Fundacją Zmiana przygotowaliśmy wiele atrakcji:

  • gry i zabawy popularyzujące twórczość Bolesława Leśmiana i innych twórców żydowskiego pochodzenia,
  • akcję rozdawania książek pozyskanych przez Fundację Zmiana,
  • czytanie poezji przez znanych warszawskich aktorów,
  • specjalnie zaaranżowane miejsce do czytania książek i relaksu.

Podczas spotkań można będzie podarować książki na rzecz Fundacji Zmiana. Po zakończeniu akcji książki zostaną przekazane potrzebującym (w ubiegłych latach trafiły m.in. do Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce).


***

Warszawska Fundacja Zmiana zajmuje się organizacją działań promujących czytelnictwo, m.in. "Książki w pudle" – projekt obejmujący zbieranie książek dla bibliotek zakładów karnych czy "Biblioteki sąsiedzkie" – projekt, który rozpowszechnia oddolne formy tworzenia bibliotek jako miejsc nie tylko udostępniania książek, ale także centrów sąsiedzkich, gdzie książki są pretekstem do dyskusji i wspólnych działań w małych społecznościach.

W 2017 roku "Tygodnik Powszechny" uhonorował założycielkę Fundacji, Marię Dąbrowską-Majewską, medalem św. Jerzego za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania czytelnictwa. W 2018 roku była nominowana do "Stołka" – nagrody "Gazety Stołecznej".


Zapraszamy na zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego. 

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenia zostaną przeniesione do budynku Muzeum POLIN.

Prosimy wówczas o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

 

Współorganizator

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce