Koncert
23.09.2019

Szpilman/Woronowicz/Masecki - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

80 lat temu, 23 września 1939 roku, w Polskim Radiu odbył się ostatni koncert na żywo. Wykonał go Władysław Szpilman, wybitny pianista i kompozytor, polski Żyd związany z Polskim Radiem przez wiele lat. Tego dnia, kiedy niemieckie bombardowania przerwały na lata funkcjonowanie rozgłośni, grał utwory Fryderyka Chopina.

23 września (poniedziałek), godz. 14.45, wstęp wolny

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.55. Ze względu na czynności związane z kontrolą bezpieczeństwa, prosimy o przybycie co najmniej 10 minut wcześniej.

Chcemy przypomnieć to wydarzenie, a także przywołać pamięć o tragicznej historii Warszawy i jej żydowskich mieszkańców. 23 września 2019 roku w chwili, gdy rozgłośnia zamilkła, w holu głównym Muzeum POLIN zabrzmi Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych pianistów. Utwór będzie poprzedzony emisją nagrań fragmentu wspomnień Władysława Szpilmana w wykonaniu Adama Woronowicza, aktora TR Warszawa, a także ambasadora Akcji Żonkile w 2019 r. 

Z autobiografii Władysława Szpilmana:

23 września grałem po raz ostatni przed mikrofonami Polskiego Radia. Sam nie wiem jak znalazłem się w rozgłośni. Przemykałem od bramy do bramy, kryłem się na chwilę i biegłem dalej, gdy nie słyszałem w najbliższym otoczeniu gwizdu bomb. W drzwiach spotkałem prezydenta Starzyńskiego. Był niedbale ubrany, nieogolony, a na jego twarzy odmalowywał się wyraz śmiertelnego zmęczenia.  Nie sypiał od wielu dni, był duszą obrony i bohaterem miasta. Na jego barkach spoczywała odpowiedzialność za los Warszawy […]  Nikt nie miał powodu tracić odwagi dopóki nie wyczuwało się zwątpienia Prezydenta. Francuzi przekroczyli linię Zygfryda, Anglicy zbombardowali Hamburg i w każdej chwili oczekiwano inwazji na Niemcy. Tak przynajmniej  wszystkim się wydawało.

Tego dnia miałem grać Chopina. Była to, jak się później okazało, ostatnia audycja żywej muzyki na antenie Polskiego Radia. Bomby spadały co chwilę w bezpośredniej bliskości studia, okoliczne zaś domy stały w ogniu. W takim huku nie słyszałem prawie dźwięku własnego fortepianu. […] 
Tego dnia, parę minut po trzeciej, rozgłośnia zamilkła.
 
Władysław Szpilman, „Pianista. Warszawskie wspomnienia 1939-1945”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2000 

 

Polskie Radio i Warszawa odrodziły się po wojnie. Ale miasto nigdy już nie było takie samo. Zabrakło setek tysięcy jego mieszkańców, w tym ponad 300 tysięcy warszawskich Żydów. Chcemy o nich zawsze pamiętać.

Wydarzenie organizowane z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.