Film
6.10.2019

"... tak blisko... tak daleko..." - premiera filmu

"... tak daleko... tak blisko..." - film, Szewach Weiss, premiera w Muzeum POLIN, na zdjęciu po prawej stronie stoi Szewach Weiss, ubrany w czarny garnitur i jasną koszulę, opiera się na lasce i opowiada coś czwórce filmowców, których widać po lewej stronie. Stoją z kamerami i mikrofonami. W tle cmentarz wśród drzew.
Na zdjęciu po prawej stronie stoi Szewach Weiss, ubrany w czarny garnitur i jasną koszulę, opiera się na lasce i opowiada coś czwórce filmowców, widocznych po lewej stronie. W tle cmentarz, Izrael, 2017 r. – dzięki uprzejmości Film Studio

Film dokumentalny  "… tak blisko… tak daleko…"  to opowieść Szewacha Weissa - polskiego Żyda, polityka, dyplomaty i dziennikarza - o trudnych relacjach między Polakami i Żydami po II wojnie światowej. Premiera filmu odbędzie się w Muzeum POLIN.

6 października (niedziela), godz. 19.00, bilety: 5 zł, KUP BILET >>

Tytuł filmu został zaczerpnięty  z  wypowiedzi profesora Weissa. W szerszym kontekście brzmi ona tak: 

"…i najgorsze czasy po (II)  wojnie. To, że nas wypędzano z Polski. Przepraszam,  z naszej Polski, przecież żyliśmy tam razem prawie tysiąc lat. To jest esencja tego permanentnego zderzenia między nami i Polakami. To się może stworzyć tylko między bliskimi… tak blisko… tak daleko."

Po co mówić o trudnej przeszłości polsko-żydowskiej i żydowsko-polskiej? Czy nie lepiej ją upiększyć, osłodzić - i w ten sposób uspokoić sumienie? A może mówić o niej bez lukru - po to, by budować lepszą przyszłość? 

Mówić - to znaczy prowadzić dialog, a dialog nie jest możliwy bez porozumienia się co do sensu pojęć podstawowych, takich jak : antysemityzm i  antypolonizm, szmalcownik i  sprawiedliwy, kanalia i bohater…

Taką próbę tworzenia wspólnego języka podjęli  właśnie Szewach Weiss i twórcy filmu "… tak blisko… tak daleko…".