Dla dzieci

Tymczasem w Izraelu

Tymczasem w Izraelu, warsztaty dla dzieci
fot. M. Skrzeczkowska / Muzeum Historii Żydów Polskich

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę powstania państwa Izrael, dlatego zapraszamy Was w podróż do tego odległego zakątka ziemi. Poznamy życie codzienne poprzez proste przedmioty popularne w Izraelu, które sami odtworzymy jako naszą pamiątkę z podróży.


Warsztaty przygotowane i prowadzone przez Kamilę Jarosińską, która spędziła ostatnie 8 lat w Izraelu oraz Marię Pawlak.

"Domek dla Yael"
9 czerwca (sobota), BRAK MIEJSC

Wszyscy znamy przygody sierotki Marysi czy Koziołka Matołka. A czy znacie przygody Yael, która szukała swojego domku w kibucu? I czy wiecie, co to jest kibuc? Na warsztatach zapoznamy się z jednym z najpopularniejszych opowiadań dla dzieci "Domek dla Yael" autorstwa Miriam Roth, dowiemy się jak wyglądało życie dzieci w izraelskich kibucach, po czym wykonamy wspólnie ogromne zwierzęta zagrodowe z kartonów i papieru pakowego.

 

Minione warsztaty

"Hamsa, hamsa!" czyli "Tfu, tfu, odpukać!"
10 marca (sobota), BRAK MIEJSC

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się splunąć przez lewe ramię na widok czarnego kota? A czy wiecie, że w Izraelu, kiedy ktoś wychodzi na ważny egzamin sypie się za nim sól i wylewa wodę na szczęście? Co robić jak zbije się lustro? Na warsztatach "Emuna Tfela" przyjrzymy się przesądom polskim i izraelskim a także wykonamy ochronne hamsy, które można zawiesić na ścianie, przypiąć do kluczy bądź nosić w portfelu!

"Micwa, czyli dobry uczynek"
14 kwietnia (sobota), BRAK MIEJSC

Uśmiechnęliście się dzisiaj do pani sprzedawczyni? A może przytrzymaliście drzwi starszej sąsiadce? Nie wiem, czy wiecie, ale to właśnie jest micwa, czyli dobry uczynek! Na warsztatach zastanowimy się wspólnie co to są dobre uczynki w Polsce i w Izraelu a potem wykonamy sami ozdobne szale i biżuterię, które można podarować bliskiej (lub obcej!) osobie.

"Bo haBajta!" ("Chodź do domu")
12 maja (sobota), BRAK MIEJSC

Katolicy wieszają nad drzwiami krzyż, Grecy wystawiają na próg kaktusy aby odgonić złe duchy, a co mają (lub powinni mieć) w domu tradycyjni Żydzi? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy na naszym warsztacie "Bo haBajta", po czym wspólnymi siłami wybudujemy z wielkich kartonów tradycyjny żydowski dom i jego poszczególne elementy.