Tyzyfone i Alekto – spektakl
image
image
image
image
image
image
image
Spektakl Bogny Burskiej powiązany z jej pracą wideo prezentowaną na wystawie "Krew. Łączy i dzieli". Wykorzystując język tragigroteski, artystka stawia pytania o obecność i znaczenie krwi we współczesnej kulturze.
- 12 stycznia (piątek), godz. 20.30
Erynie szukają siostry w zakątkach Muzeum POLIN. Spotykają Fausta. Radząc sobie z meandrami architektury, stwarzają świat. Stare i nowe, przeszłość i przyszłość mieszają się, ale nie wyłania się z nich nowy porządek.
- Tekst i reżyseria: Bogna Burska
- Dramaturgia: Ewa Hevelke i Michał Januszaniec
- Obsada: Klara Bielawka, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak
- Wideo: Bogna Burska, Ewa Hevelke, Michał Januszaniec
- Muzyka: Sean Palmer i Jakub Pałys, wykonanie Chór POLIN
- Dźwięk bramek: Kornel Nurzyński
- Kostiumy: Pola Tyszowiecka i suknia Maldorora
- Konsultacja medyczna: Piotr Hevelke
Tekst i spektakl powstają na zamówienie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w kontekście wystawy "Krew. Łączy i dzieli"
Bogna Burska
Artystka wizualna i dramatopisarka. Doktor habilitowana, adiunkt na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP. Mieszka i pracuje w Warszawie i Gdańsku. Przez wiele lat zajmowała się krwią jako tworzywem wizualnym, malowała, traktowała ją jak fabę i materię fotograficzną, ślad ciała. Komponowała układy fotografii, w których zestawiała uszkodzone fragmenty ciała z kwiatami. Seria filmów found footage "Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami" i inne prace w tej technice ukazują mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych. Autorka pierwszego polskiego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną "Gniazdo" i innych tekstów dramatycznych. Wystawia w kraju i za granicą.
W 2004 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu; za rolę Dvori w dyplomowym spektaklu Zabawy na podwórku w reż. Pawła Miśkiewicza otrzymała Nagrodę Ministra Kultury na XXII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. W tym samym roku została aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie stworzyła niemal 30 ról, m.in.: w spektaklach Jana Klaty, Moniki Pęcikiewicz, Krystiana Lupy, Michała Borczucha, Krzysztofa Garbaczewskiego, Michała Zadary. Za role w przedstawieniu Utwór o Matce i Ojczyźnie w reż. Jana Klaty otrzymała Nagrodę im. Jana Świderskiego w XVII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Stale współpracuje z Grupą Artystyczną Ad Spectatores Pod Wezwaniem Calderóna we Wrocławiu. W kwietniu 2017 roku dołączyła do zespołu Teatru Powszechnego w Warszawie.
Mecenas
Współorganizator