Koncert

9.12.2019

Wajnberg@100: Kronika wydarzeń bieżących

Wajnberg@100: Kronika wydarzeń bieżących – koncert Gidona Kremera i orkiestry Kremerata Baltica. Na zdjęciu: Członkowie orkiestry
Zdjęcie członków orkiestry - stoją w kilku rzędach. Gidon Kremer w środku górnego rzędu, fot. Angie Kremer Photography

W finale cyklu Wajnberg@100 wystąpi najważniejszy ambasador twórczości polsko-żydowskiego kompozytora – Gidon Kremer. 

9 grudnia (poniedziałek), godz. 19.00, bilety: 120 PLN (rzędy A-K), 100 PLN (rzędy L-W), KUP BILET >>

Wybitny łotewski skrzypek i dyrygent na scenie Muzeum POLIN zaprezentuje polską premierę "Chronicle of Current Events" (Kronika wydarzeń bieżących). Muzyce Wajnberga towarzyszyć będzie projekcja wideo. Obok Kremera wystąpią orkiestra Kremerata Baltica oraz soliści: Maija Kovalevska (sopran) oraz Georgijs Osokins (fortepian).

"Kronika wydarzeń bieżących" jest analizą bieżących i przeszłych wydarzeń, która rysuje podobieństwa między dniem dzisiejszym a ostatnim stuleciem.

"Kronika wydarzeń bieżących" była głównym niezależnym, ręcznie pisanym wydawnictwem w Związku Radzieckim w latach 60. i 70. XX wieku, w którym prezentowano radziecką rzeczywistość. Projekt  Gidona Kremera i orkiestry Kremerata Balitca opowiada o losach artysty, jego życiowych wyborach oraz ofiarach komunizmu i Holokaustu. Muzycy opowiadają o tym, jak na życie artysty wpłynęły ograniczenia i ideologia obecne we własnym kraju.

Koncert składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszy z nich to muzyka Mieczysława Weinberga w aranżacji Gidona Kremera, założyciela i lidera orkiestry kameralnej Kremerata Baltica, wybitnego muzyka i performera, który w ciągu ostatnich dziesięcioleci osiągnął mistrzostwo w wykonywaniu muzyki XX-iwecznych kompozytorów.

Drugi to treści wideo stworzone przez grupę rosyjskich artystów współpracujących z Kirillem Serebrennikowem. Wizualizacje te oparte są wyłącznie na pracach Mieczysława Weinberga. Prezentują wizualne spojrzenie na bieżące wydarzenia we współczesnej Rosji i – szerzej - na całym świecie oraz zawierają retrospekcje do czasów, gdy sam kompozytor jeszcze żył.

Wykonawcy:

  • Gidon Kremer (skrzypce)
  • Maija Kovalevska (sopran)
  • Georgijs Osokins (fortepian)
  • Orkiestra Kremerata Baltica

Video:

  • Artem Firsanov
  • Aleksey Venzos
  • Valery Pecheykin

Kurator projektu: Kirill Serebrennikov

08.11.2019