Kultura

„Warszawa dwóch powstań”

fot. Franciszek Mazur/Muzeum Historii Żydów Polskich

Punktem wyjścia do dyskusji jest zrealizowany wspólnie przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego program upamiętnienia 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz nadchodząca 69. rocznica Powstania Warszawskiego.

19 kwietnia o godz. 21.30 warszawiacy byli świadkami niezwykłej instalacji świetlnej upamiętniającej Powstanie w Getcie Warszawskim. Spod Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich zostały skierowane w niebo dwa snopy światła – świetlny hołd dla powstańców getta i wszystkich ofiar Zagłady.

Czy to symbol Warszawy jako miasta dwóch powstań – Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego? Idea, że zrozumieć Warszawę można jedynie mówiąc o obu powstaniach? 19 kwietnia tysiące warszawiaków przypięło żółte żonkile. Tak, jak przypinają kotwice Polski Walczącej 1 sierpnia. Pamięć o Powstaniu w Getcie wdarła się do codziennego życia stolicy. Czy będziemy potrafili mówić o dwóch powstaniach wspólnie i wspólnie o nich pamiętać?

Udział wezmą:

  • dr Mikołaj Mirowski, historyk, doktor nauk humanistycznych, publicysta
  • dr Magdalena Gawin, Instytut Historii PAN
  • Maria Ferenc, koordynatorka Galerii Zagłada, wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich, SŻIH
  • Płk. Edmund Baranowski, uczestnik powstania warszawskiego, Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Sekretarz Generalny Rady Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, członek Rady Powierniczej Muzeum Powstania Warszawskiego

Debatę poprowadzi: Dawid Wildstein

29 lipca, poniedziałek, godz. 18.00

Wstęp wolny

Debata organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego.