Edukacja

Warszawa, Łódź, Kraków - filmy edukacyjne o życiu Żydów przed II wojną światową

Zorganizuj w klasie specjalne pokazy filmów o historii społeczności żydowskich w Warszawie, Łodzi i Krakowie.

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – 27 stycznia – szczególnie polecamy filmy edukacyjne o historii społeczności żydowskiej w Łodzi i Krakowie w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Ala – główna bohaterka filmu "Muranów – Dzielnica Północna" (2021) – tym razem zabierze nas w podróż po właśnie tych dwóch miastach. Chcemy przypomnieć, jak żyli i ginęli polscy Żydzi. Opowiedzieć, jak wyglądało życie Żydów przed II wojną światową, jak Zagłada położyła mu kres oraz pokazać współczesne próby jego "odzyskiwania" oraz pamięci o nim.

W ramach obchodów zachęcamy również do obejrzenia z uczniami u uczennicami filmu "Muranów – Dzielnica Północna" (2021), który opowiada o historii społeczności żydowskiej w Warszawie.

Filmy są dostępne w wersji z audiodeskrypcją, mają wgrane napisy w języku polskim i angielskim.

"Łódź"

"Kraków i Kazimierz"

"Muranów – Dzielnica Północna"

Materiały dostępne >>

Łukasz Kamil Kamiński – ur. 1986 w Warszawie. Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Montażysta i reżyser oraz pedagog filmowy. Zrealizował filmy reportażowe, fabularne oraz video-art, które były pokazywane m.in. na: Festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie, Lubuskim Lecie Filmowym, Polish Film Festival w Los Angeles, The San Francisco Film Awards, Konkursie Gepperta we Wrocławiu. Uczy podstaw filmowania i montażu filmowego na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Uniwersytetu Otwartego oraz w Wyższej Szkole Biznesu, Mediów i Reklamy. Prowadzi także zajęcia filmowe dla seniorów oraz młodzieży. Ojciec.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl