Wystawy
28.03 – 30.06.2014

Warszawa, Warsze

Na wystawie "Warszawa, Warsze", prezentowanej w Muzeum POLIN od marca do czerwca 2014, można było zasmakować stolicy, której dziś już nie ma: siądziecie w klubokawiarni, by poczytać przedwojenne żydowskie gazety i zanucić szlagiery warszawskiej ulicy, jak choćby "Bal na Gnojnej". Można również było obejrzeć filmy, zdjęcia i dzieła sztuki oraz przedmioty kultu wytworzone w znanych warszawskich pracowniach złotniczych. Reklamy i szyldy, nieraz dwujęzyczne (po polsku i w jidysz) przypomną o tym, jak głęboko Żydzi byli wrośnięci w tkankę miasta.

Wspólnie zanurzyliśmy się w świat Nalewek i Muranowa – rozbrzmiewający językiem jidysz i tętniący życiem kramów, sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Odwiedziliśmy eleganckie okolice ulicy Senatorskiej, centrum życia kulturalnego Polaków o żydowskich korzeniach oraz inteligenckie Tłomackie, gdzie kultywowano kulturę i tradycje żydowskie w zeuropeizowanym wydaniu. Ostrożnie zagłębiliśmy się w szemrane okolice Gnojnej i placu Żelaznej Bramy.

Odwiedziliśmy też żydowski mikrokosmos warszawskiej Pragi, o którym do dziś przypominają nam nazwy: Szmulowizna, Targowa, Wołowa… Nie zabrakło oczywiście żydowskiej Wiśly, która z jednej strony była szlakiem handlowym dla żydowskich kupców pośredniczących w handlu zbożem i produktami leśnymi, a z drugiej – miejscem kąpieli warszawskich Żydów.

Na wystawie pokazywaliśmy, jak Żydzi kształtowali Warszawę, ale też, jak Warszawa wpływała na Żydów. Wspólnie odkrywaliśmy wielokulturowe oblicze miasta od początku jego dziejów do wybuchu II wojny światowej.

Twórcy wystawy:

  • Kurator: Ewa Małkowska-Bieniek
  • Komisarz organizacyjny: Joanna Fikus
  • Projekt wystawy: Brandy Design
  • Realizacja: Daniel Zieliński

Realizacja filmów: Arkadiusz Dybel, Przemysław Jaczewski

Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patron medialny wystawy: