Warsztaty
6-7, 13-14.09.2018

Warsztaty antydyskryminacyjne "Wokół Marca '68"

1968 rok wystąpienia antyżydowskie - manifestacja dużej grupy osób z transparentami
Fot. Wojtek Laski / East News

Wrzesień 2018 roku to ostatni miesiąc, w którym można odwiedzić wystawę czasową „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” w Muzeum POLIN.  To także czas, kiedy zapraszamy na warsztaty antydyskryminacyjne odbywające się częściowo w przestrzeni tej wystawy.

  • 6-7 września, 13-14 września (czwartek - piątek), godz. 10.00 - 17.00, BRAK MIEJSC

Punktem wyjścia dwudniowych warsztatów  będzie omówienie antysemickiej kampanii ’68 roku i mowy nienawiści, która była w niej obecna. Wychodząc od tego tematu, posługując się wybranymi przestrzeniami wystawy czasowej, omówimy mechanizmy stereotypizacji, funkcjonowania uprzedzeń i dyskryminacji.

W drugim dniu warsztatów przyjrzymy się współczesnym procesom kształtującym wizerunek „obcego” i działaniu stereotypów. Ważnym aspektem zajęć będzie wzmocnienie kompetencji związanych z rozpoznawaniem mowy nienawiści i reagowaniem na nią.

Udział jest bezpłatny. Nie mamy możliwości zwrotu kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.


Prowadzący:

Dominika Cieślikowska – psycholożka i trenerka umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych. Uczestniczy i współorganizuje krajowe i międzynarodowe przedsięwzięcia promujące politykę równościową, antydyskryminacyjną, dialog międzykulturowy i zarządzanie różnorodnością. Wykształcenie trenerskie zdobyła w Szkole Treningu Umiejętności Psychospołecznych, w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej "INTRA" oraz na licznych kursach trenerskich (Open Sociaty Institute, Sieć Trenerska Gender Mainstreaming, Gender Index, Facilitators Development Events British Council).

Franciszek Zakrzewski – historyk, kurator, edukator. Od 8 lat związany z Muzeum POLIN, początkowo jako kurator Galerii Powojnie, ostatnio jako edukator. Zajmuje się także przygotowywaniem wystaw; reseacher przy filmach dokumentalnych poświęconych okresowi wojny i czasom powojennym.

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

   

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni