Muzeum
15.05.2018

"Witamy w domu" – murale przy Dworcu Gdańskim

Galeria murali "Witamy w domu" przy Dworcu Gdańskim w Warszawie jest dedykowana osobom, które zdecydowały się opuścić Polskę w związku z wydarzeniami w marcu 1968 r. Towarzyszy ona wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą można oglądać w Muzeum POLIN do 24 września 2018 r.

 • wernisaż: 15 maja (wtorek), godz. 17.00, wstęp wolny

Inspiracją do utworzenia galerii „Witamy w domu” stała się historia Idy Kamińskiej, która 50 lat temu, w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim. Galeria jest otwartą przestrzenią, w której symbolicznie chcemy przywrócić pamięci o tych, którzy wyjechali w 1968 r. Prezentuje portrety sześciu postaci:

 • Idy Kamińskiej – aktorki, reżyserki, wieloletniej dyrektorki Teatru Żydowskiego w Warszawie,
 • Anny Frajlich-Zając – poetki, pisarki i wykładowczyni literatury polskiej,
 • Aliny Margolis-Edelman – lekarki, działaczki społecznej, uczestniczki powstania w getcie warszawskim,
 • Zygmunta Baumana – socjologa i filozofa, jednego z najważniejszych teoretyków postmodernizmu,
 • Mariana Eilego – twórcy i długoletniego redaktora naczelnego „Przekroju”,
 • Jerzego Lipmana – operatora, autora zdjęć między innymi do „Kanału” czy „Noża w wodzie”, uważanego za współtwórcę Polskiej Szkoły Filmowej.

Plenerowy wernisaż z udziałem twórców murali odbędzie się 15 maja o godz. 17:00 przy Dworcu Gdańskim w Warszawie // wstęp wolny.

 

Twórcami murali "Witamy w domu" są:

 • Barbara Poniatowska – artystka street artowa, działaczka społeczna, urbanistka.
 • Elżbieta Jędrzejewska – artystka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego wydział w Cieszynie. Inspiruje się naturą, której elementy wykorzystuje w swoich pracach. Z pasją aranżuje wnętrza.
 • Aleksandra Adamczak – malarka urodzona w Gostyniu w Wielkopolsce. Głównym tematem jej prac są elementy botaniczne i przyrodnicze oraz oblicza kobiet. Aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody i wspierania środowisk prokobiecych. Propaguje także budzenie świadomości społecznej i osobistej poprzez sztukę.
 • Marta Zabłocka – artystka, rysowniczka, prowadzi stronę „życie-na-kreskę”. Zaangażowana w sprawy lokalne oraz działania dotyczące praw człowieka, zwierząt, środowiska.
 • Dariusz Paczkowski – artysta street art, działacz społeczny. Jego prace znalazły się na ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dyrektor artystyczny Galerii Tybetańskiej oraz galerii „Witamy w domu”.

Galeria "Witamy w domu" przy Dworcu Gdańskim w Warszawie powstała z inicjatywy Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich.

Galerię "Witamy w Domu" wspierają: Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita", Zespół Szkol Lauder-Morasha, Stowarzyszenia Cukunft, Społeczne Gimnazjum Raszyńska, Bednarska Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych, Fundacja na Rzecz Kultury "Walizka", Fundacja „Świat na wyciągnięcie ręki”, Fundacja na rzecz Centrum Wielokulturowego, Fundacja Sztuki Zewnętrznej.