Warsztaty

Wokół wystawy stałej – warsztaty dla młodzieży i dorosłych: wizerunek Żyda

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Na spotkaniu zajmiemy się analizą ewolucji obrazu Żyda w historii. Nie tylko weźmiemy pod uwagę zmiany zachodzące w nim wraz z upływem czasu, ale również przyjrzymy się mu z różnych stron.

Zastanowimy się nad wpływem stereotypów na kształtowanie tego wizerunku oraz nad jego symboliką. Zadamy też pytania o zjawiska społeczne i historyczne, które wpłynęły na powstawanie takiego, a nie innego wizerunku Żyda. Wspólnie spróbujemy odszukać te wątki w przestrzeni wystawy stałej.

Warsztaty poprowadzą dr hab. Ireneusz Jeziorski, antropolog kultury, socjolog, działacz społeczny, oraz Katarzyna Jakubowicz, varsavianistka, od lat pasjonuje się tematyką żydowską.

Cykl warsztatów jest dedykowany dla młodzieży i osób dorosłych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat wybranych wątków obecnych na wystawie stałej Muzeum POLIN. Zapraszani prowadzący są specjalistami w swojej dziedzinie, dzięki czemu uczestnicy mogą zapoznać się z różnorodnymi opiniami i sposobami interpretowania historii.

Więcej o prowadzących

Dr hab. Ireneusz Jeziorski – antropolog kultury, socjolog, działacz społeczny. Obecnie adiunkt w Zakładzie Socjologii i Analiz Społecznych w Katedrze Nauk Ekonomicznych i Społecznych Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Interesuje się genezą konfliktów etnicznych i religijnych, socjologią obcości i wykluczenia społecznego, antropologią wizualną.

Katarzyna Jakubowicz – varsavianistka, od lat pasjonuje się tematyką żydowską. Absolwentka podyplomowych studiów judaistycznych we Wrocławiu i Warszawie. Przewodniczka Muzeum POLIN i autorka ścieżek pokazujących wystawę główną z różnych perspektyw.

24 maja, godz. 11.00–15.00, Centrum Edukacyjne (1 piętro), sala 3, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja.

Realizacja możliwa dzięki wsparciu Boeing