Menora Info
28.05.2017

Wszystko o hummusie – warsztaty kulinarne

Hummus
fot. Flickr

Hummus w ciągu ostatnich lat stał się niezwykle popularny na całym świecie. Tej potrawie poświęcimy drugi z warsztatów zamykających wiosenny sezon kulinarny w Menora InfoPunkcie. Warsztat poprowadzi Sabina Francuz – właścicielka Głodnych Kawałków i autorka szabatowego menu w kawiarni Cheder prowadzonej przez Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Po wspólnym gotowaniu zasiądziemy do wspólnego stołu!


28 maja (niedziela), 16:00, bilety: 150 zł, KUP BILET >>

 

Dobrym wstępem do warsztatów będzie projekcja filmu "Hummus! The movie", która odbędzie się dzień wcześniej w Kinie Muranów o godzinie 14:00. W filmie Orena Rosenfelda towarzyszyć będziemy Olivierowi, benedyktynowi z Francji, który poszukuje najlepszego hummusu, obserwować będziemy zaciętą walkę o pobicie Rekordu Guinnessa w kategorii Największej na świecie porcji humusu, poznamy też Alufa Abira, hiphopowca z czarnym pasem. "Humus!" to opowieść o zwykłych ludziach, którzy po prostu uwielbiają humus.

Projekcja w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie motywy",  odbędzie się w sobotę, 27 maja o godzinie 14:00 w Kinie Muranów. Wstęp wolny. 

Hummus wywodzi się z Lewantu i Egiptu, a do jego przygotowania na bazie ciecierzycy nie potrzeba wielu składników.  Zaskoczyć mogą jednak jego właściwości zdrowotne, wersje,  a także aromatyczne dodatki podawane w jego towarzystwie.

Na naszych hummusowych warsztatach:

  • przyrządzimy hummus klasyczny, buraczany i kolendrowy,
  • porównamy hummus izraelski z arabskim, 
  • przygotujemy kilka dodatków do hummusu: kiszoną cytrynę, jemeńską pastę zhug i prażoną cebulkę! 

Warsztaty poprowadzi Sabina Francuz (Głodne kawałki). Warsztaty potrwają 3-4 godziny i odbędą się w MENORA InfoPunkcie, wejście przez Charlotte Menora, Plac Grzybowski 2.

Warsztaty kulinarne przygotowaliśmy natomiast we współpracy z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, który jest największą na świecie prezentacją współczesnej kultury żydowskiej z Izraela i Diaspory. Każdego roku 30 000 osób z całego świata przyjeżdża na krakowski Kazimierz, aby podczas ponad 200 festiwalowych wydarzeń osobiście doświadczyć bogactwa i różnorodności nowoczesnej kultury żydowskiej. Zbliżająca się 27. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, która odbędzie się w dniach 24 czerwca do 2 lipca, będzie w całości poświęcona Jerozolimie, w 50. rocznicę jej zjednoczenia. 170 artystów z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Polski oraz Indii pokaże nie tylko różnorodność i znaczenie stolicy Izraela, ale również udowodni, że Jerozolima to nie tylko miasto, ale też – a może przede wszystkim – stan ducha.

>> Chętnych do udziału prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów.

 

Partnerem warsztatów jest Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie i 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Zydowskie Motywy:

Festiwal Kultury Żydowskiej ChederPartnerem technologicznym warsztatów kulinarnych jest Kenwood.

Patronem medialnym warsztatów kulinarnych jest Kukbuk.