Spektakl

Zapraszamy na spektakl "Stan wyjątkowy"

Aktorzy na scenie podczas próby generalnej do spektaklu "Tumult".
fot. Magda Starowieyska

Czy bieda jest stanem wyjątkowym? Kto i w jakim sensie miewa interes w tym, że w naszym świecie, w naszym kraju i w naszym mieście bywa nierówno? Czym są akcje charytatywne i dlaczego czasem czujemy się lepiej, gdy bierzemy w nich udział?


Pełni podejrzliwości patrzymy na otaczające nas obrazy, które mają wywoływać współczucie. Zastanawiamy się nad tym, czym poczucie wyższości różni się od empatii, a litość od braterstwa. Przyglądamy się temu, co najbliżej: naszym osiedlom, szkołom, rodzinom, w których jak mantra brzmią zachęty do kreatywności, wyboru dobrych studiów i znalezienia właściwej pracy, która pozwoli każdemu z nas wyjść na ludzi, stać się bogatszym niż własny ojciec i użytecznym dla społeczeństwa. Żadne społeczeństwo nie potrzebuje przecież odpadów.
 
Spektakl „Stan wyjątkowy” narodził się w toku twórczego, wielopoziomowego procesu. Zapraszając młodych ludzi do wspólnego zmierzenia się z tematem biedy, nierówności społecznej i ekonomicznego wykluczenia otwieramy przed nimi wszystkie pola teatralnego działania na raz. W ramach teatralno-dramaturgicznego laboratorium staramy się tworzyć ramy kolektywnej kreacji, prowokować młodzież do krytycznego myślenia i eksperymentowania z rozmaitymi elementami teatralnego języka, które im podsuwamy.
 
Wzorcowym przykładem funkcjonalności teatru młodego widza jest spektakl „Stan wyjątkowy” w reżyserii Doroty Ogrodzkiej. To na warszawskiej scenie performatywnej zdarzenie ożywcze i wręcz przełomowe – nie tylko ze względu na samą ideę, ale i efekty: doraźne oraz długofalowe. - Jakub Bohme, Miasteczko Poznań 

 

  • reżyseria: Dorota Ogrodzka
  • dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
  • choreografia: Justyna Wielgus
  • scenografia: Aleksandar Ćirlić
  • muzyka: Sebastian Świąder
  • nowe media: Mikołaj Szymkowiak
  • zespół: Anastazja Beda, Rafał Bilicki, Ewa Doan, Wiktoria Drożdżewicz, Iga Dzięgielewska, Dominik Gańko, Marta Fidura, Małgorzata Karczewska, Kalina Kibalska, Anna Kozłowska, Anna Koźlińska, Agata Łaziuk, Łukasz Moskwiak, Paulina Niedziółka, Marta Ociesa, Karolina Sosińska, Stanisław Stypuła, Helena Urbańska, Emilia Wójcik
Spektakl w Muzeum POLIN: 
 
23-25 września o 19:00. Wstęp wolny, obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc
 
 
 
 
 
Więcej informacji na www.polin.pl/tumult.

 

Partnerzy:

        

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego