
Zespół
Na co dzień w realizację programów i projektów muzealnych zaangażowany jest zespół ponad 190 pracowników i współpracowników, specjalistów z dziedzin takich jak historia, edukacja, marketing, technologie internetowe i finanse.
Na co dzień w realizację programów i projektów muzealnych zaangażowany jest zespół ponad 190 pracowników i współpracowników, specjalistów z dziedzin takich jak historia, edukacja, marketing, technologie internetowe i finanse.
Dyrektor Muzeum POLIN
Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Zygmunt Stępiński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach 80. XX wieku zaangażowany był w działalność opozycji demokratycznej. Wydawca, dziennikarz, współtwórca i wieloletni prezes zarządu Wydawnictwa MURATOR, współautor programów społecznych "Dom dostępny" i "Dom bez barier".
W Muzeum POLIN w latach 2012 – 2019 jako zastępca dyrektora nadzorował pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu. Jest współtwórcą sukcesów frekwencyjnych i programowych tej instytucji.
Od lutego 2019 roku p.o. dyrektora, a od 1 marca 2020 roku Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Asystentka: Katarzyna Kłusek – tel. +48 22 471 03 39, e-mail: [email protected]
Dyrekcja
Zastępca dyrektora ds. Organizacyjnych.
Absolwentka zarządzania i marketingu, specjalność zarządzanie kapitałem w Akademii Podlaskiej. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i podatków na Uniwersytecie Warszawskim. Od 14 lat związana z jednostkami sektora finansów publicznych gdzie przygotowywała i odpowiadała za realizację polityki finansowej, pozyskiwanie i rozliczanie środków zewnętrznych, w tym środków z Unii Europejskiej oraz innych grantów międzynarodowych. Posiada doświadczenie w zarządzaniu dużymi zespołami.
Asystentka: Katarzyna Kłusek – tel. +48 22 471 03 39, e-mail: [email protected]
Dyrekcja
Zastępca Dyrektora ds. Programowych
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, stażystka Museum of London i Victoria & Albert Museum w Londynie, z muzealnictwem związana od 2000 roku. Pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie, kierując działem edukacji. Stworzyła Ośrodek Edukacji Muzealnej w Łazienkach Królewskich, zostając jego kierownikiem, a następnie zastępcą dyrektora ds. muzealnych.
Była jedną z kuratorek wystawy stałej Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Współtworzyła Forum Edukatorów i była jedną z koordynatorek badań o stanie edukacji muzealnej w Polsce, pod auspicjami MKiDN. Autorka podręcznika do nauki o sztuce dla gimnazjum.
W Muzeum POLIN nadzoruje pracę działów: naukowego, programów publicznych, wystaw, upowszechniania, zbiorów oraz laboratorium praktyk muzealnych i głównego kuratora zbiorów.
Asystentka: Katarzyna Kłusek – tel. +48 22 471 03 39, e-mail: [email protected]
Główny księgowy
Główny księgowy.
Od 14 lat związana z jednostkami sektora finansów publicznych, gdzie przygotowywała i odpowiadała za realizację polityki finansowej, pełniąc niemal przez cały ten okres funkcje zastępcy głównego księgowego lub głównego księgowego.
Kontakt:
tel.: +48 22 47 10 329 (recepcja)
Dział
Dział Naukowy organizuje i koordynuje projekty naukowo-badawcze. Opiniuje tworzone przez muzeum wystawy. Organizuje sesje i konferencje naukowe, prowadzi działalność wydawniczą muzeum oraz bibliotekę. Dział zajmuje się także tworzeniem i udostępnianiem księgozbioru bibliotecznego.
Kontakt:
dr Michał Trębacz
Kierownik Działu Naukowego
tel.: +48 22 47 10 369
e-mail: [email protected]
Wydawnictwa
Biblioteka
Dział
Dział Upowszechniania gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory cyfrowe związane z historią Żydów polskich, przede wszystkim poprzez rozwój opracowań historiograficznych, pozyskiwanie dokumentacji wizualnej materialnego dziedzictwa Żydów polskich i realizację projektów historii mówionej. Część zbiorów dostępna jest poprzez dwa portale internetowe: www.sztetl.org.pl i www.sprawiedliwi.org.pl. Rocznie odwiedza je 1 mln użytkowników. W przestrzeni Muzeum prowadzimy Centrum Informacji Historycznej – miejsce konsultacji genealogicznych i historycznych, w którym udostępniamy gościom liczne bazy danych, księgozbiór biblioteczny, unikatowe zbiory USC Shoah Foundation.
Kontakt:
Joanna Król
Kierownik Działu Upowszechniania
tel.: +48 22 47 10 372
e-mail: [email protected]
Dział
Do zadań działu zbiorów należy ochrona dziedzictwa Żydów polskich oraz kompleksowe zarządzenie kolekcją muzealną. Pracownicy działu wraz z Główną Kuratorką Zbiorów pozyskują, badają i opracowują zbiory muzealne i archiwalne, zgodnie z przyjętą strategią rozwoju kolekcji. W ramach zarządzania kolekcją pracownicy wykonują zadania z zakresu ewidencji, konserwacji, digitalizacji, udostępniania i użyczania zbiorów oraz formalną i konserwatorską obsługę wystaw czasowych. Dział zbiorów odpowiada za prace Komisji Nabytków, inwentaryzację zbiorów, odpowiednie ich przechowanie, przemieszczanie i zabezpieczenie, by służyły przyszłym pokoleniom. Pracownicy odpowiadają za koordynację prac związanych z udostępnianiem zbiorów w Centralnej Bazie Judaików – portalu prezentującym zbiory dziedzictwa żydowskiego Muzeum POLIN i instytucji partnerskich.
Kontakt:
Aldona Modrzewska
Kierowniczka Działu Zbiorów
tel.: +48 22 47 10 326
e-mail: [email protected]
Dział
Do zadań Działu Infrastruktury należy zarządzanie budynkiem oraz strefą wokół niego, realizacja zadań związanych z utrzymaniem czystości w budynku muzeum i otaczającej go przestrzeni, obsługa techniczna wystawy głównej, wystaw czasowych i innych projektów organizowanych przez muzeum.
Kontakt:
Dariusz Różalski
Kierownik Działu Infrastruktury
tel.: +48 22 37 93 747
e-mail: [email protected]
Dział
Do zadań Działu Edukacji należy przygotowanie i realizacja działań edukacyjnych, w tym oferty przewodnickiej, warsztatów, spacerów, kursów i szkoleń, wystaw i publikacji edukacyjnych, debat, spotkań, wykładów i konferencji dla szkół, rodzin, osób z niepełnosprawnościami, specjalistów i szerokiej publiczności.
Kontakt:
Adrianna Drązikowska
Specjalista ds. Administracyjno-Organizacyjnych
tel. +48 22 47 10 366
e-mail: [email protected]
Dział
Do zadań Działu Administracyjno-Organizacyjnego należy prowadzenie sekretariatu, recepcjii, archiwum zakładowego, zamawianie towarów i usług na potrzeby funkcjonowania biura Muzeum, zarządzanie flotą samochodową, koordynacja prac serwisu sprzątającego, organizacja podróży służbowych.
Kontakt:
Monika Łazarczyk
Kierownik Działu Administracyjno-Organizacyjnego
tel.: +48 22 47 10 355
e-mail: [email protected]
Dział
Do zadań Działu Komunikacji należy obsługa i rozwój kontaktów z mediami, organizacja kampanii promocyjnych i społecznych, przygotowywanie materiałów reklamowo-promocyjnych oraz prowadzenie strony internetowej muzeum.
Kierownik Działu Komunikacji: Jakub Woźniak
Kontakt:
Biuro prasowe: tel.: +48 22 379 37 10
Dział
Dział Sprzedaży i Obsługi Klienta zarządza systemem rezerwacji i sprzedaży biletów, zapewnia obsługę kas biletowych, punktów obsługi klienta oraz infolinii. Prowadzi sprzedaż oferty programowej i komercyjnej muzeum, obsługuje wydarzenia organizowane w muzeum przez podmioty zewnętrzne. Odpowiada za poziom jakości obsługi klientów.
Kontakt:
Małgorzata Berger-Jankowska
Kierowniczka Działu Sprzedaży i Obsługi Klienta
tel.: +48 47 10 393
e-mail: [email protected]
Dział
Do zadań Działu Wystaw tworzenie programu wystaw czasowych muzeum, a także ich realizowanie. Odpowiadamy też za wystawę stałą - ulepszamy ją, dbamy o jej funkcjownowanie, przygotowujemy narzedzia ułatwiające jej zwiedzanie. Chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem związanymi z przygotowywaniem ekspozycji stałych i czasowych.
Kontakt:
Joanna Fikus
Kierownik Działu Wystaw
tel. +48 22 47 10 371
e-mail: [email protected]
Dział
Do zadań Działu Informatyki należy obsługa informatyczna oraz audiowizualna powstającej wystawy głównej i wystaw czasowych oraz wsparcie użytkowników pracujących w muzeum. Dział realizuje też politykę bezpieczeństwa informatycznego, zajmuje się wdrażaniem nowych systemów oraz projektów informatycznych.
Kontakt:
Wojciech Domaradzki
Kierownik Działu Informatyki
tel.: 22 47 10 344
e-mail: [email protected]
Dział
Rozwój publiczności to główne zadanie Działu Marketingu. Prowadzimy badania i ewaluacje, czyli po prostu rozmawiamy z publicznością.
Kierownik Działu Marketingu: Małgorzta Zając
Kontakt:
Małgorzata Zając
tel.: +48 22 47 10 305
e-mail: [email protected]
Dział
Do zadań Działu Bezpieczeństwa należy zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie Muzeum, współpraca z państwowymi instytucjami w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, koordynacja działań zewnętrznej firmy świadczącej usługę ochrony fizycznej Muzeum w zakresie organizacji i prawidłowej realizacji zadań dotyczących ochrony osób i mienia, aktywne monitorowanie stanu zabezpieczeń Muzeum oraz raportowanie i wnioskowanie działań naprawczych.
Kontakt:
Jacek Szczygieł
Kierownik Działu Bezpieczeństwa
tel.: +48 22 47 10 341
e-mai: [email protected]
Centrum Nadzoru Ochrony Muzeum
tel.: +48 22 47 10 325
Biuro
Biuro Projektów jest odpowiedzialne za wdrożenie systemu zarządzania projektami w Muzeum Historii Żydów Polskich. Biuro docelowo będzie miejscem, w którym monitorowane będą wszystkie projekty muzealne. Biuro odpowiada za szkolenia pracowników w zakresie prowadzenia projektów oraz wsparcie Kierowników Projektów.
Biuro monitoruje realizację strategii Muzeum oraz jej aktualizację. Biuro odpowiada za rekomendowanie Dyrekcji pomysłów do realizacji. Docelowo będzie zajmowało się analizą portfela projektów i prowadzeniem banku pomysłów.
Kontakt:
Paweł Fijałkowski
e-mail: [email protected]
Biuro
Biuro Pozyskiwania Funduszy koordynuje procesy pozyskiwania przez muzeum zewnętrznych środków finansowych od instytucji publicznych, fundacji i z biznesu na wspieranie działalności statutowej Muzeum POLIN. Ponadto, Biuro pozyskuje wsparcie in-kind i zawiera umowy barterowe.
Kontakt:
Weronika Litwin
Kierownik Biura Pozyskiwania Funduszy
tel. +48 22 47 10 357
tel. kom. +48 604 465 011
e-mail: [email protected]
Laboratorium
Laboratorium Praktyk Muzealnych to komórka zajmująca się rozwojem współpracy między Muzeum Historii Żydów Polskich i artystami współczesnymi oraz realizująca długofalowe, interdyscyplinarne inicjatywy łączące obszary sztuki współczesnej, badań i edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem praktyk partycypacyjnych. Wprowadza eksperymentalne metody pracy, śledzi trendy w instytucjach kultury i muzeach na polu krajowym i międzynarodowym.
Kontakt:
Ewa Chomicka
Kierowniczka Laboratorium Praktyk Muzealnych
tel.: +48 22 47 10 354
e-mail: [email protected]