Dwie dziewczynki podczas warsztatów na wystawie stałej w Muzeum POLIN. Jedna z nich trzyma podkładkę i patrzy na to, co na niej leży.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich
Edukacja
Otwarta rezerwacja

Zima w mieście

Z myślą o dzieciach, które zostają w ferie zimowe w Warszawie, przygotowaliśmy zajęcia rozwijające zainteresowania i twórcze uzdolnienia. Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla grup dzieci korzystających z wypoczynku w placówkach edukacyjnych. Dzieciom z Ukrainy zapewniamy – w miarę możliwości – asystentki mówiące w języku ukraińskim.

  • Rezerwacja zajęć od 11 grudnia 2023 (poniedziałek) pod adresem: [email protected] z dopiskiem "Zima w mieście"

Tematy do wyboru:

  • Święto drzew

    W styczniu obchodzimy Tu bi-Szwat, czyli Nowy Rok Drzew. W czasie tego święta sadzi się drzewa i spożywa ich owoce. Podczas warsztatów poznawać będziemy ciekawostki związane z drzewami, poszukamy na wystawie tego, co im zawdzięczamy. Porozmawiamy o ekologii i wykonamy ozdoby z wykorzystaniem darów natury.

    Miejsce warsztatu: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galerie: "Miasteczko", "Las", "Pierwsze spotkania".

  • Kartka z kalendarza

    Najważniejszy dzień w roku? Dla wielu będzie to dzień urodzin. Czy łatwo go znaleźć w żydowskim kalendarzu? Dzięki filmowi przeniesiemy się do kilku warszawskich miejsc, w których życie toczy się zgodnie z rytmem tego kalendarza. Na zakończenie wykonamy kartkę urodzinową, wykorzystując motywy związane z kulturą żydowską.

    Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Miasteczko".

  • Lokomotywą z Tuwimem

    Uch, jak gorąco! Puff, jak gorąco! Stoi w muzeum lokomotywa i czeka na Was, aby wyruszyć w podróż po wystawie. Spotkamy tam niezwykłych ludzi, m.in. Juliana Tuwima. Odwiedzimy XIX-wieczny dworzec kolejowy, zajrzymy do kina i modnych kawiarni. W czasie podróży będziemy rozwiązywać łamigłówki i quizy na podstawie wierszy Tuwima.

    Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i galerie: "Miasteczko", "Wyzwania nowoczesności", "Na żydowskiej ulicy".

  • Naprawianie świata

    Czym jest empatia? Czy można się jej nauczyć? Jak być otwartym na potrzeby innych ludzi i wrażliwym na otaczającą nas naturę? Na zajęciach stworzymy przestrzeń do przyglądania się zarówno sobie, zarówno swoim emocjom, jak i światu wokół nas.

    Odwiedzimy wystawę stałą i zanurzymy się w specjalnie przygotowaną opowieść o odważnym Abramku, który pragnął naprawić świat. Poszukamy dla niej rożnych zakończeń. Porozmawiamy o tym, co nie jest dla nas obojętne.

    Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i galeria "Pierwsze spotkania".

Jak zarezerwować warsztaty w ramach akcji "Zima w mieście"? 

Zajęcia należy zarezerwować co najmniej na tydzień przed planowanymi warsztatami, wysyłając e-mail na adres: [email protected] z dopiskiem "Zima w mieście".

W wiadomości proszę umieścić informacje, takie jak: 

  • data (wybrany zakres dat),
  • godzina,
  • temat warsztatów,
  • nazwa i adres placówki,
  • która to klasa / wiek dzieci,
  • liczba uczniów i opiekunów,
  • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
  • dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil etc.).

Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjnym i na wystawach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przy ul. Anielewicza 6. Są prowadzone w czasie ferii zimowych w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 10.15-11.45, trwają 1,5 godz. (90 minut) i są przeznaczone dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl