Edukacja

U króla Maciusia

U króla Maciusia to bajecznie kolorowa i nowoczesna przestrzeń w Muzeum POLIN, w której dzieci mogą się bawić i uczyć razem z rodzicami lub opiekunami. Umiejętność współpracy, empatia, tolerancja, wrażliwość i odpowiedzialność to główne wartości przyświecające temu miejscu. Nasi najmłodsi goście są tu traktowani w duchu idei Korczaka jak „mali dorośli”. Jego słowa "ważne, co myślisz i czujesz" to nasze motto.

Wprowadzamy ich we wspaniały świat żydowskiej kultury, tradycji oraz historii. Wszystkie organizowane tu zajęcia opierają się na połączeniu nauki z kreatywną zabawą i rodzinną atmosferą. Prowadzą je edukatorzy oraz artyści, którzy mają wiedzę, talent i umiejętności, a przede wszystkim kochają pracę z dziećmi.

Jak wyglądają zajęcia u króla Maciusia?

Codziennie (oprócz wtorków) można tu przyjść i skorzystać z materiałów edukacyjnych i zabawek. Przez cały czas obecny jest tu także edukator, który pomaga, wyjaśnia i proponuje zabawy dostosowane do zainteresowań dzieci. Dodatkowo co godzinę wszystkim obecnym u króla Maciusia dzieciom i opiekunom proponuje on specjalne zajęcia, których początek wyznacza dźwięk dzwoneczka.

Warsztaty rodzinne odbywają się w weekendy. Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat i trwają 1,5 godziny (w tym około 30 minut zabawy). Dotyczą one kultury żydowskiej, zasad dobrej współpracy i komunikacji, dzieci uczą się na nich                

Pracownia rodzinna u króla Maciusia to cykl comiesięcznych spotkań dla rodziców i dzieci. Dorośli spotykają się ze specjalistami, wymieniają się poglądami oraz doświadczeniami dotyczącymi wychowania, psychologii rozwojowej, poruszania ważnych, a czasem trudnych tematów w rozmowach z najmłodszymi. Dzieci w tym samym czasie uczestniczą w swoich zajęciach z animatorem.

Klub czytelniczy króla Maciusia to cykl comiesięcznych spotkań poświęcony nowościom na rynku wydawniczym dla dzieci oraz warsztatów, na które zapraszamy autorów, wydawców i księgarzy. Klub ma na celu pokazanie dzieciom i rodzicom różnorodności wydawanych w Polsce książek, a także rozwój czytelnictwa.

Zachęcamy również do korzystania z księgozbioru miejsca edukacji rodzinnej U króla Maciusia zawierającego ponad 450 książek i filmów. Znajdziecie tam między innymi książki Janusza Korczaka, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Stanisława Wygodzkiego, Themersonów ze wspaniałymi ilustracjami Franciszki Themerson, jak również pięknie wydane publikacje izraelskich, szwedzkich i francuskich autorek i autorów w języku polskim, angielskim i hebrajskim. W królestwie Maciusia możecie obejrzeć fantastyczne polskie i zagraniczne filmy o przygodzie i przyjaźni. Księgozbiór podzieliliśmy na poniższe działy tematyczne:

 • bajki i opowieści
 • święta żydowskie
 • języki żydowskie
 • edukacja obywatelska
 • Izrael
 • II wojna światowa
 • Janusz Korczak
 • materiały edukacyjne
 • filmy

>> PRZEJDŹ DO KATALOGU BIBLIOTECZNEGO

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godzinach 15:00-18:00
 • sobota, niedziela w godzinach 11:00-18:00

Informacja o biletach i wejściówkach:

 • poniedziałek, środa, czwartek, piątek (15:00–18:00) zabawa za darmo bez ograniczeń czasowych
 • sobota, niedziela (11:00–12:30) warsztaty, wydarzenia, klub czytelniczy, pracownia rodzinna 15 zł / dziecko i 10 zł / dorosły
 • sobota, niedziela (12:30–18:00) warsztaty drop-in 10 zł / dziecko i 5 zł / dorosły

Zapraszamy rodziców zainteresowanych otrzymywaniem zaproszeń na wydarzenia u króla Maciusia do wpisania się na listę mailingową i dołączenia się do specjalnej grupy na Facebooku, gdzie można wygrać darmowe wejściówki na warsztaty.

Aktualny program warsztatów rodzinnych i wydarzeń specjalnych znajduje się tutaj.