Wydarzenie
28-30.04.2017

Konferencja Polskiego Związku Esperantystów

Konferencja z okazji 100. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa
fot. materiały prasowe

W dniach 28-30 kwietnia 2017 roku Polski Związek Esperantystów organizuje Konferencję z okazji 100. Rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa. Uroczystość, obchodzona pod patronatem UNESCO, organizowana we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Mazowieckim Instytutem Kultury, zgromadzi wielu esperantystów z kraju i zagranicy.


Konferencja odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury, przy ul. Elektroralnej 12 w Warszawie.

W programie konferencji przewidziane są prelekcje na temat życia Ludwika Zamenhofa i jego dzieła - języka międzynarodowego esperanto. Wśród gości  honorowych obecna będzie prawnuczka twórcy esperanta, dr Małgorzata Zaleski-Zamenhof.

Konferencji będą towarzyszyły także wydarzenia plenerowe.

W sobotę 29 kwietnia o godz. 9.00 spod Muzeum POLIN rusza spacer w języku esperanto po Muranowie śladami Ludwika Zamenhofa, który tu mieszkał, pracował i tworzył swe dzieło.

O godz. 10.30  przed budynkiem Muzeum odbędzie się, opracowane wspólnie z Muzeum POLIN, plenerowe czytanie fragmentów książki "Ulica Zamenhofa" R. Dobrzyńskiego. Esperantyści, uczestnicy konferencji, a także pracownicy Muzeum oraz wolontariusze odczytają ten sam fragment książki w kilku językach, wybranych spośród czternastu, na które książka została przetłumaczona. Następnie odbędzie się spacer szlakiem przedwojennej ulicy Zamenhofa.

O godz. 14.00 odbędzie się koncert chóru POLIN.

W niedzielę  30 kwietnia o godz. 9.00 ważnym akcentem obchodów będą uroczystości przy grobie Ludwika Zamenhofa na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. 

Plenerowe punkty programu przewidziane są dla wszystkich chętnych i stanowią możliwość kontaktu z unikatową kulturą esperancką.