Nauka

13-15.03.2018

Marzec ’68 po pięćdziesięciu latach - konferencja naukowa

Marzec '68
fot. Elżbieta Turlejska

W 50. rocznicę wydarzeń Marca '68 Muzeum POLIN wraz z Instytutem Historycznym i Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową. Do udziału zachęcamy historyków, socjologów, politologów, kulturoznawców i przedstawicieli innych nauk humanistycznych oraz społecznych. 


13 - 15 marca 2018

W marcu 1968 r. protesty studentów przeciwko polityce władz komunistycznych przerodziły się w masowy bunt młodzieży. Odpowiedzią reżimu były brutalne represje i antysemicka kampania propagandowa połączona z czystką w aparacie władzy. Skutkiem Marca ’68 była pacyfikacja życia intelektualnego i wymuszona emigracja co najmniej 13 tysięcy polskich Żydów.

Chcemy wspólnie zastanowić się nad antecedencjami, przebiegiem i następstwami Marca ’68 w perspektywie porównawczej, uwzględniającej takie zagadnienia, jak:

  • Bunt młodzieży, kontestacja i konformizm w bloku wschodnim.
  • Żydowskie doświadczenie Marca ’68.
  • Walka o władzę w państwach komunistycznych.
  • Pokłosie Marca ’68.

Szczegóły dotyczące konferencji znajdują się tutaj.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem: march68conference@polin.pl

 

Konferencja organizowana jest w ramach programu "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68", na który składają się cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Celem programu jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Obserwuj nas na facebook.com/obcywdomu.

Patron

Współorganizator:

 

Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 

 

Załączniki:
13.04.2017