Edukacja

TUMULT! Teatr w muzeum

fot. Magda Starowieyska

TUMULT! Teatr w muzeum to projekt, którego celem jest stworzenie sceny teatralnej adresowanej do młodego widza. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie i Korporacją Teatralną zapraszają młodych ludzi do laboratorium, w którym zostaną poddane twórczej analizie takie tematy, jak społeczne wykluczenie, dyskryminacja oraz pamięć historyczna.

Chcemy wywołać „zamieszenie” w medium teatru. Poprzez eksperymentowanie z nowymi mediami i technologiami, inspirowanie się najnowszymi zjawiskami popkultury i sięganie do literackiej oraz teatralnej tradycji chcemy budować nowy język teatru. - mówi Andrzej Pakuła z Korporacji Teatralnej, kurator projektu. - Młody człowiek nie jest tylko widzem. Dzięki nowoczesnym formom warsztatów oraz możliwości aktywnego włączenia się w proces powstawania spektakli na trudne tematy historyczne oraz ważne problemy społeczne z ich perspektywy. Chcemy stworzyć autentyczną przestrzeń dyskusji z młodymi ludźmi wokół problemów dotykających nas wszystkich: społecznego wykluczenia, dyskryminacji oraz pamięci historycznej. Wierzymy, że szczery i autentyczny dialog jest niezbędnym fundamentem dla budowy otwartego i świadomego społeczeństwa. - dodaje.

W ciągu trzech lat zostanie zrealizowanych sześciu premier, cykl warsztatów edukacyjnych i artystycznych, a także liczne wydarzenia towarzyszące. 
 
W 2015 roku odbędą się dwie premiery:
 
W spektaklu „Stan wyjątkowy” reżyserka Dorota Ogrodzka podejmie temat wykluczenia ekonomicznego i postawi pytanie, czy w naszym świecie, naszym mieście i naszych mediach „nie mieć” oznacza „nie być”. Spektakl powstanie podczas kilkutygodniowego procesu twórczego z udziałem młodzieży i artystów.
 
Premiera:
17 września Muzeum POLIN (kolejne pokazy: 18-20 września)
16 października Teatr Powszechny (pokaz otwarty: 17 października)
 
 
Z kolei kurator projektu Tumult! Teatr w Muzeum, Andrzej Pakuła, wyreżyseruje spektakl „Festiwal Pamięci”, którego twórcy zastanowią się, czym dla dorastających młodych ludzi jest pamięć o Zagładzie i czasach II Wojny Światowej? Czy dla pokolenia rodzącego się na przełomie XX i XXI wieku Zagłada to już dziś odległa i mroczna historia, czy też doświadczenie wciąż żywe i ważne?
 
Premiera:
26 listopada Muzeum POLIN
21 stycznia Teatr Powszechny
 


Organizator:

Partnerzy:

        

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

27.07.2015