Edukacja

TUMULT! Teatr w muzeum

Grupa młodych kobiet siedzi na podłodze podczas warsztatów teatralnych.
fot. Magda Starowieyska

TUMULT! Teatr w muzeum to projekt, którego celem jest stworzenie sceny teatralnej adresowanej do młodego widza.

Chcemy wywołać „zamieszenie” w medium teatru. Poprzez eksperymentowanie z nowymi mediami i technologiami, inspirowanie się najnowszymi zjawiskami popkultury i sięganie do literackiej oraz teatralnej tradycji chcemy budować nowy język teatru. - mówi Andrzej Pakuła z Korporacji Teatralnej, kurator projektu. - Młody człowiek nie jest tylko widzem. Dzięki nowoczesnym formom warsztatów oraz możliwości aktywnego włączenia się w proces powstawania spektakli na trudne tematy historyczne oraz ważne problemy społeczne z ich perspektywy. Chcemy stworzyć autentyczną przestrzeń dyskusji z młodymi ludźmi wokół problemów dotykających nas wszystkich: społecznego wykluczenia, dyskryminacji oraz pamięci historycznej. Wierzymy, że szczery i autentyczny dialog jest niezbędnym fundamentem dla budowy otwartego i świadomego społeczeństwa. - dodaje.

Premiera 2016 roku: "Rozmowy uchodźców"

Przedstawienie, które rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertoldta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji składające się na naszą rzeczywistość polityczną.

Reżyseria: Andrzej Pakuła
Dramaturgia: Tadeusz Koczanowicz
Obsada: Anna Kłos-Kleszczewska, Piotr Ligienza, Michał Podsiadło
 

Terminy: 9, 10, 14 listopada 2016, godz. 19.00, bilety w cenie: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

  • 9 listopada
  • 10 listopada
  • 14 listopada

 

Organizator:

Partnerzy:

Teatr Ósmego Dnia Centrum Praktyk Edukacyjnych w Poznaniu

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spektakle w 2015 roku

Stan wyjątkowy

W spektaklu "Stan wyjątkowy" reżyserka Dorota Ogrodzka podjęła temat wykluczenia ekonomicznego i postawiła pytanie, czy w naszym świecie, naszym mieście i naszych mediach "nie mieć" oznacza "nie być". Spektakl powstał podczas kilkutygodniowego procesu twórczego z udziałem młodzieży i artystów.

Premiera:

17 września Muzeum POLIN (kolejne pokazy: 18-20 września)
16 października Teatr Powszechny (pokaz otwarty: 17 października)

Więcej informacji o spektaklu tutaj.

 

Festiwal Pamięci

Z kolei kurator projektu Tumult! Teatr w Muzeum, Andrzej Pakuła, wyreżyserował spektakl "Festiwal Pamięci", którego twórcy zastanowiali się, czym dla dorastających młodych ludzi jest pamięć o Zagładzie i czasach II Wojny Światowej? Czy dla pokolenia rodzącego się na przełomie XX i XXI wieku Zagłada to już dziś odległa i mroczna historia, czy też doświadczenie wciąż żywe i ważne?

Premiera:

26 listopada Muzeum POLIN
21 stycznia Teatr Powszechny

Więcej informacji o spektaklu tutaj.

 

Organizator:

Partnerzy:

        

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego