Edukacja

Warsztaty dla przedszkoli

Odkrywaj, doświadczaj, dotykaj - zapraszamy do Muzeum POLIN, w którym tworzymy przestrzeń przyjazną dzieciom. Z myślą o przedszkolakach, przygotowaliśmy warsztaty dostosowane do możliwości poznawczych i zainteresowań dzieci w wieku 3-6 lat. Rezerwacja na nowy semestr rusza 10 stycznia 2022 r.

Łączymy elementy zabawy, nauki, muzyki i sztuki. Rozbudzamy ciekawość poprzez opowieści, samodzielne odkrycia oraz kontakt z przedmiotami związanymi z kulturą i tradycją żydowską. Zajęcia prowadzimy online oraz na interaktywnej wystawie stałej i w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" - bajecznej przestrzeni rozwijającej naturalną ciekawość dziecka i odpowiadającej na jego potrzebę ruchu.

Pracujemy także z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, tworząc bezpieczną dla nich przestrzeń.

Zobacz listę tematów zajęć z pełnymi opisami >>
 


Podstawowe informacje organizacyjne:

 • czas trwania:
  • warsztat online: 45 min. (do 60 min. z czasem technicznym)
  • warsztaty stacjonarne: 90 min.
 • cena biletów:
  • warsztat online: 130 zł / grupa z opiekunami
  • warsztaty stacjonarne: 160 zł / grupa z opiekunami
 • rezerwacja: [email protected]
 • zapisy na warsztaty ruszą 1 września. Jeśli są Państwo zainteresowani zajęciami jeszcze w okresie wakacyjnym, zachęcamy do kontaktu mailowego.

Zobacz pełne informacje organizacyjne >>

 

 

Warsztaty na wystawie czasowej 

 

Od kuchni. Co wrzucimy do garnka?

Podłużna marchewka, okrągła cebula i drobne ziarna fasoli… Co pysznego wyjdzie z tego połączenia?  

Na wystawie najmłodsi wcielą się w kucharzy i kucharki: nauczą się zaplatać chałkę, odkryją aromatyczne zapachy przypraw i wspólnie wybiorą składniki do jednogarnkowego czulentu. Odkryją świat żydowskiej kultury w zabawie, poprzez to, co codzienne i bliskie nam wszystkim: kuchnię.  

 

Warsztaty online

 

Wędrując po Polin

Wyruszymy na wspólną wyprawę w przeszłość. Zapraszamy na warsztat online, w czasie którego odwiedzimy 5 najciekawszych miejsc na wystawie Muzeum POLIN.

Dzięki przygotowanym krótkim filmom najmłodsi dowiedzą się jak wyglądało życie w dawnych wiekach, zajrzą do średniowiecznych grodów, na targ, na którym mieszały się języki i tradycje kulinarne, odwiedzą synagogę poznając piękno różnorodności wielokulturowej Polski. Filmom towarzyszyć będą zadania, w kreatywny sposób umożliwiające dzieciom wielozmysłowe poznanie.

Miejsce warsztatów: platforma Zoom.

 

Warsztaty w miejscu edukacji rodzinnej

 

Przy rodzinnym stole

W każdy piątek wieczorem żydowskie rodziny spotykają się razem przy stole – to wtedy zaczyna się szabat. Jak wygląda taka kolacja? Czego można na niej spróbować? Razem poszukamy odpowiedzi na te pytania na wystawie! Nauczymy się także świątecznej piosenki, ułożymy wspólnie puzzle z przedmiotami związanymi z szabatem, a na koniec wykonamy pachnące ziołami besaminki.

Odwiedzimy galerię: "Miasteczko".

 

Przygody Felka

Czy w Warszawie zawsze było tyle samochodów na ulicach? Czy sto lat temu dzieci chodziły z rodzicami do kina? O wszystkim tym opowie nam Felek! Razem z nim odwiedzimy dawną ulicę, przy której znajdowała się kawiarnia i kino. Obejrzymy też krótki film – bez kolorów i głosu! Na koniec stworzymy własne taśmy filmowe, na których uwiecznimy zobaczone miejsca i przedmioty.

Odwiedzimy galerię: "Na żydowskiej ulicy".

 

Dźwięki wesela

Jakie dźwięki można było usłyszeć na dawnych żydowskich weselach? Kto na nich grywał? Wszystkie te sekrety zdradzi nam historia o muzykancie Jankielu. Posłuchamy jej i razem przejdziemy w orszaku weselnym, w którym będzie nam towarzyszyć niezwykła para młoda – piękne lalki ubrane w tradycyjne stroje weselne. Obejrzymy również piękny baldachim ślubny, zatańczymy i zrobimy własne instrumenty.

Odwiedzimy galerię: "Wyzwania nowoczesności".

 

Mali badacze

Skąd wiemy, jak wyglądał kiedyś świat? Czy przedmioty mogą opowiadać historie? Wspólnie wybierzemy się na wystawę i poszukamy rzeczy należących do dawnych podróżników, kupców i królów. Dzieci zbadają je używając lup, miarek i wag. Na koniec zrobią własne przyrządy miernicze, które zabiorą ze sobą do domu

Odwiedzimy galerię: "Pierwsze spotkania".

 

Dawno temu w miasteczku

Co jest potrzebne do tego, aby działało miasto? Gdzie robiło się zakupy setki lat temu? A gdzie można było spotkać sąsiadów? Na wystawie odwiedzimy dawne miasteczko i sprawdzimy, jakie budynki się w nim znajdowały, a także kto w nich kiedyś mieszkał. Po zwiedzaniu zbudujemy z drewnianych klocków miasteczko podobne do tego, które właśnie odwiedziliśmy.

Odwiedzimy galerię: "Miasteczko".

 

Ene, due, rabe… Dawne gry podwórkowe

W co bawiły się dzieci sto lat temu? Czy dzisiaj też chcielibyśmy tak spędzać czas? Sprawdźmy to razem! Podczas warsztatu zagramy w klasy, drejdla i kulołapkę, wybierzemy się na dawne podwórka i do klas szkolnych, a także stworzymy własne zabawki.

Odwiedzimy galerię: "Na żydowskiej ulicy".

 

W państwie króla Maciusia

Kto rządzi państwem? Czy na królewskim tronie mogłoby zasiąść dziecko? Na wystawie obejrzymy portrety dawnych władców i porozmawiamy o tym, co robili kiedyś królowie. Oglądając animację poznamy niezwykłe przygody Króla Maciusia I z powieści Janusza Korczaka, a na koniec ozdobimy drewniane figurki małego króla.

Odwiedzimy galerię: "Wyzwania nowoczesności".

 

Warsztaty odbywają się w Miejscu edukacji rodzinnej oraz na wystawie czasowej i stałej. 

Kliknij obrazek poniżej i pobierz folder z ofertą warsztatów
Warsztaty edukacyjne dla grup przedszkolnych 2019/2020

 

 

Informacje organizacyjne

Dla kogo

 • Warsztaty online
  Na zajęcia zapraszamy całe grupy. Dzieci mogą pracować wspólnie w przedszkolu, bądź na swoich komputerach w domach.
   
 • Warsztaty stacjonarne
  Dla grupy maks. 30 dzieci oraz 3-5 opiekunów.

Kiedy

 • Warsztaty online
  Zajęcia organizujemy codziennie od poniedziałku do piątku. Czas rozpoczęcia zajęć dostosowujemy do potrzeb grupy.
   
 • Warsztaty stacjonarne
  Warsztaty prowadzone są w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10:15–11:45 (we wtorki muzeum jest nieczynne). 
  Każda grupa zobowiązana jest, by przyjść do muzeum 15 minut przed rozpoczęciem zajęć ze względu na kontrolę bezpieczeństwa. Miejscem zbiórki jest hol główny Muzeum.
  W Miejscu edukacji rodzinnej przebywa się w obuwiu zmiennym lub w skarpetkach.

Czas zajęć

 • Warsztaty online
  45 min (do 60 min z czasem technicznym).
   
 • Warsztaty stacjonarne
  90 minut (60 minut zajęć merytorycznych, 30 minut zabawy "U króla Maciusia").

Koszt

 • Warsztaty online
  130 zł / grupa z opiekunami.
   
 • Warsztaty stacjonarne
  160 zł / grupa wraz z opiekunami.

Płatności dokonuje się za pośrednictwem linku PayU bądź w kasie muzealnej najpóźniej 10 dni przed terminem zajęć.

Z warsztatów można zrezygnować bez ponoszenia kosztów 7 dni przed planowaną wizytą (zwracamy pełną kwotę taką samą formą, jaką dokonana została płatność).

 

Rezerwacje: [email protected]

Rezerwacji należy dokonywać co najmniej 2 tygodnie przed planowanymi warsztatami. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo do odwołania zajęć lub zmiany ich tematu.

W zgłoszeniu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

 • proponowany termin zajęć,
 • temat warsztatów,
 • wiek dzieci,
 • liczba dzieci i opiekunów,
 • nazwa i adres przedszkola,
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e-mailowy),
 • dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil, etc.),
 • ewentualnie: dane do faktury.

Regulamin uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych znajdą Państwo pod linkiem >>

Zasady współpracy podczas zajęć edukacyjnych dla nauczycielek/nauczycieli przedszkolnych znajdą Państwo pod tym linkiem >>

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

           Bank BNP Paribas

Patroni medialni