Edukacja

Warsztaty dla przedszkoli

Odkrywaj, doświadczaj, dotykaj – zapraszamy do Muzeum POLIN, w którym tworzymy przestrzeń przyjazną dzieciom. Z myślą o przedszkolakach, przygotowaliśmy warsztaty dostosowane do możliwości poznawczych i zainteresowań dzieci w wieku 3-6 lat.

Łączymy elementy zabawy, nauki, muzyki i sztuki. Rozbudzamy ciekawość poprzez opowieści, samodzielne odkrycia  oraz kontakt z przedmiotami związanymi z kulturą i tradycją żydowską. Na każdym spotkaniu powstaje także pamiątkowa praca, którą dzieci zabierają ze sobą. Zajęcia prowadzimy na interaktywnej wystawie stałej i w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" - bajecznej przestrzeni rozwijającej naturalną ciekawość dziecka i odpowiadającej na jego potrzebę ruchu. Pracujemy także z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, tworząc bezpieczną dla nich przestrzeń.

Zobacz listę tematów zajęć z pełnymi opisami >>


Pobierz folder z ofertą warsztatów na semestr zimowy 2018 >>


Podstawowe informacje organizacyjne:

 • czas trwania: 90 minut
 • cena biletów: 150 zł / grupa, opiekun wchodzi bezpłatnie
 • rezerwacja: rezerwacje@polin.pl

Zobacz pełne informacje organizacyjne >>

 

 

 

W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości
9 listopada 2018 - 1 lipca 2019


Zapraszamy na pierwszą w Muzeum POLIN wystawę czasową zaprojektowaną z myślą o najmłodszych odbiorcach, na której odtworzymy literacki świat fantazji z książki Janusza Korczaka pt. "Król Maciuś Pierwszy". W interaktywnej, sensorycznej przestrzeni wystawy dzieci wcielą się w postać małego króla i biorąc udział w zabawach i garach sprawdzą, czy trudno jest rządzić państwem. Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Oferta specjalna

 

W Polsce króla Maciusia

Na warsztatach dla dzieci organizowanych w przestrzeni wystawy czasowej pt. "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" poznamy niezwykłą historię małego króla, który starał się urządzić sprawiedliwe państwo. W części interaktywnych gier i zabaw zbudujemy wspólnie wieżę zamkową, spojrzymy przez bajkowy kalejdoskop, sprawdzimy jak działa maszyna do głosowania. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania, co nas łączy, czy trudno jest nam się dogadać i jak mogłoby wyglądać państwo naszych marzeń.

Warsztaty dostępne są do końca czerwca 2019 roku – od poniedziałku do piątku (oprócz wtorków) o godz. 10.15, 11.30, 13.00. Zajęcia na wystawie czasowej trwają 60 minut, dedykowane są dzieciom w wieku 4-6 lat. Cena: 120 zł / grupa.

 

Oferta podstawowa:

 

Lokomotywą przez wystawę

Uwaga! Odjazd! Z królestwa Maciusia wyruszy pociąg, którym będziemy podróżować przez galerie wystawy stałej. Motywem przewodnim stanie się znany nam wszystkim wiersz Lokomotywa Juliana Tuwima. Po powrocie podzielimy się wspomnieniami i wykonamy swoją pamiątkę z podróży.

Odwiedzimy galerię: Wyzwania nowoczesności i Na żydowskiej ulicy.

Dzieci: 4-6 lat.

 

Czym pachnie Szabat?

Szabat to jedno z najważniejszych świąt żydowskich. W trakcie zajęć poznamy tradycje żydowskiego domu, zapachy kuchni i zwyczaje świąteczne. W "pachnącym" nastroju zrobimy własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie.

Odwiedzimy galerię: Miasteczko.

Dzieci: 3-6 lat.

 

Zapomniane zawody

Chcecie odwiedzić świat dawnych kupców i handlarek, mincerzy, bankierek, wojowników i królów? Razem wyruszymy w podróż do najdawniejszych czasów, poznamy zapomniane już zawody. Wykonamy również własną biżuterię wzorem dawnych rzemieślników.

Odwiedzimy galerię: Pierwsze spotkania.

Dzieci: 4-6 lat.

 

Pod dachem synagogi

Byliście kiedyś w synagodze? Czy mieszkają tam dzikie zwierzęta i stwory? Na pewno spróbujemy ich poszukać i złapać obiektywem aparatu! Na zakończenie zrobimy kolorową dekorację malarską, którą będzie można potem przyozdobić przedszkolną klasę czy świetlicę.

Odwiedzimy galerię: Miasteczko.

Dzieci: 4-6 lat.

 

O języku hebrajskim na wesoło

Alef-bet to alfabet hebrajski. Tańcząc i śpiewając, dowiemy się, jakie ciekawe nazwy mają litery hebrajskie. Podczas zabaw i ćwiczeń gimnastycznych poznamy kształty liter. Na zakończenie uruchomimy swoją wyobraźnię i stworzymy własnego literowego zwierza.

Odwiedzimy galerię: Na żydowskiej ulicy.

Dzieci: 4-6 lat.

 

Gry i zabawy dzieci żydowskich

Chcecie poznać z nami gry i zabawy? Na wystawie stałej będziemy się świetnie bawić na podwórku starej kamienicy. Gra w klasy, w drejdla (żydowskiego bączka) to tylko niektóre z przyjemności, które na Was czekają. Wykonamy także swoją własną zabawkę.

Odwiedzimy galerię: Na żydowskiej ulicy.

Dzieci: 3-6 lat.

 

W Maciusiowym królestwie

Jak wyglądało królestwo króla Maciusia Pierwszego? Poznacie je, uczestnicząc w przedstawieniu japońskiego teatru Kamishibai, nazywanego również teatrem obrazkowym. Zobaczycie fragmenty najbardziej znanej książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Będziemy też rozmawiać o prawach dziecka, odpowiedzialności i władzy, używając do tego nowatorskich kart edukacyjnych. Każdy stworzy własne prawo, które będzie mogło zawisnąć na przedszkolnej ścianie.

Odwiedzimy galerię wystawy stałej Wyzwania nowoczesności.

Dzieci: 6 lat.

 

Warsztaty odbywają się w miejscu edukacji rodzinnej oraz na wystawie stałej. 

 


Informacje organizacyjne

Cena: 150 zł / grupa wraz z opiekunkami (opiekunami)

Maksymalna liczba osób w grupie: 30 dzieci oraz 3-5 opiekunów

Miejsce zbiórki grupy: hol główny Muzeum POLIN

Czas trwania: 90 minut (60 minut zajęć merytorycznych, 30 minut zabawy "U króla Maciusia")

Kiedy: Warsztaty z oferty podstawowej prowadzone są w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10.15–11.45. Każda grupa jest zobowiązana, by przyjść do muzeum 15 minut przed rozpoczęciem zajęć ze względu na kontrolę bezpieczeństwa. 

Jesteśmy w stanie przeprowadzić warsztaty dla dwóch grup jednocześnie. W takim przypadku prosimy jednak o wybór dwóch różnych tematów zajęć z naszej oferty standardowej.

Rezerwacje: rezerwacje@polin.pl

Rezerwacji należy dokonywać co najmniej 2 tygodnie przed planowanymi warsztatami. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo do odwołania zajęć lub zmiany ich tematu.

W mailu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

 • Data (wybrany zakres dat),
 • Godzina,
 • Temat warsztatów,
 • Nazwa i adres przedszkola,
 • Która to klasa / wiek dzieci,
 • Liczba dzieci i opiekunów,
 • Kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
 • Dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil, etc.),
 • Ewentualnie: dane do faktury.

Co ze sobą zabrać: W miejscu edukacji rodzinnej przebywa się w obuwiu zmiennym lub w skarpetkach.

Płatność:

Koszt za zajęcia to 150 złotych od grupy. Płatności za warsztaty dokonuje się przez system PayU najpóźniej 10 dni przed terminem zajęć

Pobierz regulamin uczestnictwa w warsztatach edukacyjnych >>

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

                    

Patroni medialni