Edukacja

Warsztaty dla przedszkoli

Odkrywaj, doświadczaj, dotykaj – zapraszamy do Muzeum POLIN, w którym tworzymy przestrzeń przyjazną dzieciom. Z myślą o przedszkolakach, przygotowaliśmy warsztaty dostosowane do możliwości poznawczych i zainteresowań dzieci w wieku 3-6 lat.


Łączymy elementy zabawy, nauki, muzyki i sztuki. Rozbudzamy ciekawość poprzez opowieści, samodzielne odkrycia  oraz kontakt z przedmiotami związanymi z kulturą i tradycją żydowską. Na każdym spotkaniu powstaje także pamiątkowa praca, którą dzieci zabierają ze sobą. Zajęcia prowadzimy na interaktywnej wystawie stałej i w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" - bajecznej przestrzeni rozwijającej naturalną ciekawość dziecka i odpowiadającej na jego potrzebę ruchu. Pracujemy także z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, tworząc bezpieczną dla nich przestrzeń.

Zobacz listę tematów zajęć z pełnymi opisami >>


Pobierz folder z ofertą warsztatów na semestr zimowy 2018 >>


Podstawowe informacje organizacyjne:

 • czas trwania: 90 minut
 • cena biletów: 150 zł / grupa, opiekun wchodzi bezpłatnie
 • rezerwacja: rezerwacje@polin.pl

Zobacz pełne informacje organizacyjne >>

 

 

 

W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości
9 listopada 2018 - 1 lipca 2019


Zapraszamy na pierwszą w Muzeum POLIN wystawę czasową zaprojektowaną z myślą o najmłodszych odbiorcach, na której odtworzymy literacki świat fantazji z książki Janusza Korczaka pt. „Król Maciuś Pierwszy”. W interaktywnej, sensorycznej przestrzeni wystawy dzieci wcielą się w postać małego króla i biorąc udział w zabawach i garach sprawdzą, czy trudno jest rządzić państwem. Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Oferta specjalna

 

W Polsce króla Maciusia

Na warsztatach dla dzieci organizowanych w przestrzeni wystawy czasowej pt. "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" poznamy niezwykłą historię małego króla, który starał się urządzić sprawiedliwe państwo. W części interaktywnych gier i zabaw zbudujemy wspólnie wieżę zamkową, spojrzymy przez bajkowy kalejdoskop, sprawdzimy jak działa maszyna do głosowania. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania, co nas łączy, czy trudno jest nam się dogadać i jak mogłoby wyglądać państwo naszych marzeń.

Cena: 120 zł / grupa (zajęcia trwają 60 min. dedykowane są dziecion w wieku 4-6 lat)

Warsztaty dostępne są od 9 listopada 2018

 

Lista zajęć:

 

Lokomotywą przez wystawę

Uwaga! Odjazd! Z królestwa Maciusia wyruszy pociąg, którym będziemy podróżować przez galerie wystawy stałej. Motywem przewodnim stanie się znany nam wszystkim wiersz Lokomotywa Juliana Tuwima. Po powrocie podzielimy się wspomnieniami i wykonamy swoją pamiątkę z podróży.

Odwiedzimy galerię: Wyzwania nowoczesności i Na żydowskiej ulicy.

Dzieci: 4-6 lat.

 

Czym pachnie Szabat?

Szabat to jedno z najważniejszych świąt żydowskich. W trakcie zajęć poznamy tradycje żydowskiego domu, zapachy kuchni i zwyczaje świąteczne. W „pachnącym” nastroju zrobimy własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie.

Odwiedzimy galerię: Miasteczko.

Dzieci: 3-6 lat.

 

Zapomniane zawody

Chcecie odwiedzić świat dawnych kupców i handlarek, mincerzy, bankierek, wojowników i królów? Razem wyruszymy w podróż do najdawniejszych czasów, poznamy zapomniane już zawody. Wykonamy również własną biżuterię wzorem dawnych rzemieślników.

Odwiedzimy galerię: Pierwsze spotkania.

Dzieci: 4-6 lat.

 

Pod dachem synagogi

Byliście kiedyś w synagodze? Czy mieszkają tam dzikie zwierzęta i stwory? Na pewno spróbujemy ich poszukać i złapać obiektywem aparatu! Na zakończenie zrobimy kolorową dekorację malarską, którą będzie można potem przyozdobić  przedszkolną klasę czy świetlicę. 

Odwiedzimy galerię: Miasteczko.

Dzieci: 4-6 lat.

 

O języku hebrajskim na wesoło

Alef-bet to alfabet hebrajski. Tańcząc i śpiewając, dowiemy się, jakie ciekawe nazwy mają litery hebrajskie. Podczas zabaw i ćwiczeń gimnastycznych poznamy kształty liter. Na zakończenie uruchomimy swoją wyobraźnię i stworzymy własnego literowego zwierza.

Odwiedzimy galerię: Na żydowskiej ulicy.

Dzieci: 4-6 lat.

 

Gry i zabawy dzieci żydowskich

Chcecie poznać z nami gry i zabawy? Na wystawie stałej będziemy się świetnie bawić na podwórku starej kamienicy. Gra w klasy, w drejdla (żydowskiego bączka) to tylko niektóre z przyjemności, które na Was czekają. Wykonamy także swoją własną zabawkę.

Odwiedzimy galerię: Na żydowskiej ulicy.

Dzieci: 3-6 lat.

 

W Maciusiowym królestwie

Jak wyglądało królestwo króla Maciusia Pierwszego? Poznacie je, uczestnicząc w przedstawieniu japońskiego teatru Kamishibai, nazywanego również teatrem obrazkowym. Zobaczycie fragmenty najbardziej znanej książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Będziemy też rozmawiać o prawach dziecka, odpowiedzialności i władzy, używając do tego nowatorskich kart edukacyjnych. Każdy stworzy własne prawo, które będzie mogło zawisnąć na przedszkolnej ścianie.

Odwiedzimy galerię wystawy stałej Wyzwania nowoczesności lub wystawę czasową "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"

Dzieci: 6 lat.

 

Warsztaty odbywają się w miejscu edukacji rodzinnej oraz na wystawie stałej. 

 


Informacje organizacyjne

Cena: 150 zł / grupa wraz z opiekunkami (opiekunami)

Maksymalna liczba osób w grupie: 30 dzieci oraz 3-5 opiekunów

Miejsce zbiórki grupy: hol główny Muzeum POLIN

Czas trwania: 90 minut (60 minut zajęć merytorycznych, 30 minut zabawy "U króla Maciusia")

Kiedy: Warsztaty prowadzone są w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10:15–11:45. Każda grupa jest zobowiązana, by przyjść do muzeum 15 minut przed rozpoczęciem zajęć ze względu na kontrolę bezpieczeństwa. 

Rezerwacje: rezerwacje@polin.pl

Rezerwacji należy dokonywać co najmniej 2 tygodnie przed planowanymi warsztatami. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo do odwołania zajęć lub zmiany ich tematu.

W mailu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

 • Data (wybrany zakres dat),
 • Godzina,
 • Temat warsztatów,
 • Nazwa szkoły/przedszkola,
 • Adres,
 • Która to klasa/ wiek dzieci,
 • Liczba uczniów/opiekunów,
 • Kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
 • Dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil, etc.).

Co ze sobą zabrać: W miejscu edukacji rodzinnej przebywa się w obuwiu zmiennym lub w skarpetkach.

Pobierz regulamin uczestnictwa w warsztatach edukacyjnych >>

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

                    

Patroni medialni