image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Warsztaty dla przedszkoli
Odkrywaj, doświadczaj, dotykaj – zapraszamy do Muzeum POLIN, w którym tworzymy przestrzeń przyjazną dzieciom. Z myślą o przedszkolakach przygotowaliśmy warsztaty dostosowane do możliwości poznawczych i zainteresowań dzieci w wieku 3-6 lat.
Łączymy elementy zabawy, nauki, muzyki i sztuki. Rozbudzamy ciekawość poprzez opowieści, samodzielne odkrycia oraz kontakt z przedmiotami związanymi z kulturą i tradycją żydowską. Zajęcia prowadzimy online, a także na interaktywnej wystawie stałej i w Miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" – bajecznej przestrzeni rozwijającej naturalną ciekawość dziecka i odpowiadającej na jego potrzebę ruchu.
Pracujemy także z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, tworząc bezpieczną dla nich przestrzeń.
Zobacz listę tematów zajęć z pełnymi opisami >>
Pobierz broszurę "Oferta edukacyjna 2022/2023. Przedszkola" [PDF] >>
Pobierz broszurę w wersji dostępnej >>
Podstawowe informacje organizacyjne:
- czas trwania:
- warsztat online: 45 min (do 60 min z uwzględnieniem czasu na ustalenie kwestii technicznych)
- warsztaty stacjonarne: 90 min
- cena biletów:
- warsztat online: bezpłatne
- warsztaty stacjonarne: 250 zł / grupa z opiekunami
- rezerwacja: [email protected]
Zobacz pełne informacje organizacyjne >>
Warsztaty online
Wędrując po Polin
Przed nami wspólna wyprawa w przeszłość. Zapraszamy na warsztat online, w trakcie którego odwiedzimy pięć najciekawszych miejsc na wystawie stałej Muzeum POLIN. Dzięki krótkim filmom najmłodsi dowiedzą się, jak wyglądało życie przed wiekami: zajrzą do średniowiecznych grodów oraz na targ, na którym mieszały się języki i tradycje kulinarne. Odwiedzą także synagogę. Podczas wyprawy poznają piękno różnorodności wielokulturowej Polski. Filmom towarzyszyć będą kreatywne zadania, umożliwiające dzieciom wielozmysłowe poznanie.
Miejsce warsztatów: platforma Zoom.
Warsztaty w Miejscu edukacji rodzinnej
Czym pachnie szabat?
W każdy piątkowy wieczór żydowskie rodziny spotykają się razem przy stole – to wtedy zaczyna się szabat. Jak wygląda taka kolacja? Czego można na niej spróbować? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie na wystawie. Nauczymy się także świątecznej piosenki, ułożymy puzzle z przedmiotami związanymi z szabatem, a na koniec wykonamy pachnące ziołami besaminki.
Odwiedzimy galerię: "Miasteczko".
Warszawa sprzed stu lat
Czy w Warszawie zawsze było tyle samochodów na ulicach? Czy sto lat temu dzieci chodziły z rodzicami do kina? O tym wszystkim opowie nam Felek! Razem z nim odwiedzimy dawną ulicę, przy której znajdowała się kawiarnia i kino. Obejrzymy też krótki film – bez kolorów i głosu! Na koniec wspólnie wykonamy pracę plastyczną, zainspirowaną naszymi odkryciami.
Odwiedzimy galerię: "Na żydowskiej ulicy".
Dźwięki wesela
Jakie dźwięki można było usłyszeć na dawnych żydowskich weselach? Kto na nich grywał? Wszystkie te sekrety zdradzi nam Jankiel, bohater pewnej historii. Wspólnie udamy się na wystawę, gdzie poszukamy instrumentów i staniemy pod pięknym ślubnym baldachimem. Razem przejdziemy w orszaku weselnym, w którym towarzyszyć nam będzie niezwykła para młoda – lalki w tradycyjnych ślubnych strojach. Z pewnością nie zabraknie muzyki i tańca. Na zakończenie zrobimy własne instrumenty.
Odwiedzimy galerię: "Wyzwania nowoczesności".
Mali badacze
Skąd wiemy, jak kiedyś wyglądał świat? Czy przedmioty mogą opowiadać historie? Wspólnie wybierzemy się na wystawę i poszukamy rzeczy należących do dawnych podróżników, kupców i królów. Po powrocie z wystawy dzieci wcielą się w role małych badaczy i będą poznawać różne przedmioty przy pomocy lup, miarek i wag. Na koniec zrobią własne przyrządy miernicze, które zabiorą ze sobą do domu.
Odwiedzimy galerię: "Pierwsze spotkania".
Dawno temu w miasteczku
Jak wygląda dzisiejsze miasto? Jakie znajdziemy w nim budynki? Czy setki lat temu było podobnie? Gdzie robiło się zakupy, gdzie spotykało z sąsiadami? Odpowiedzi na te pytania poszukamy na wystawie. Tam odwiedzimy dawne miasteczko, a w nim: synagogę, kościół, targ, karczmę i dom. Poszukamy ich dzisiejszych odpowiedników. Wspólnie zbudujemy podobne miasteczko z drewnianych klocków.
Odwiedzimy galerię: "Miasteczko".
Ene, due, rabe… Dawne gry podwórkowe
W co bawiły się dzieci sto lat temu? Czy dzisiaj też chcielibyśmy tak spędzać czas? Sprawdźmy to razem! Podczas warsztatu zagramy w klasy, drejdla i kulołapkę. Zajrzymy na dawne podwórka i do szkolnych sal. Stworzymy także własne zabawki.
Odwiedzimy galerię: "Na żydowskiej ulicy".
W państwie króla Maciusia
Kto rządzi państwem? Czy na królewskim tronie mogłoby zasiąść dziecko? Na wystawie obejrzymy portrety dawnych władców i porozmawiamy o tym, co kiedyś robili królowie. Oglądając animację, poznamy niezwykłe przygody króla Maciusia I z powieści Janusza Korczaka, a na zakończenie ozdobimy figurki małego króla.
Odwiedzimy galerię: "Wyzwania nowoczesności".
Warsztaty odbywają się w Miejscu edukacji rodzinnej oraz na wystawie czasowej i stałej.
Informacje organizacyjne |
Dla kogo
Kiedy
Czas zajęć
Koszt
Płatności dokonuje się za pośrednictwem linku PayU lub w kasie muzealnej najpóźniej 10 dni przed terminem zajęć. Udział w zarezerwowanych warsztatach można odwołać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w terminie do 7 dni kalendarzowych przed wyznaczonym terminem warsztatów. Pełną kwotę zwracamy w taki sam sposób, w jaki dokonana została płatność. Rezerwacje: [email protected] Rezerwacji należy dokonywać co najmniej 2 tygodnie przed planowanymi warsztatami. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo do odwołania zajęć lub zmiany ich tematu. W treści zgłoszenia powinny być zawarte następujące informacje:
Regulamin uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych znajdą Państwo pod linkiem >> |
Miejsce edukacji rodzinnej
Darczyńcy
Patroni medialni