Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Wystawa "1000 lat historii Żydów polskich"

Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania:

  • jak Żydzi pojawili się w Polsce?

  • w jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie?

  • jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?

środa - poniedziałek (we wtorki zamknięte), KUP BILET >>

Wystawa składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów. Przedstawiamy w nich kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na te ziemie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady, aż do współczesności.

Poznaj galerie wystawy stałej >>

Za sfinansowanie oraz realizację procesu projektowania i produkcji wystawy stałej odpowiadało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Powstanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu darczyńców z całego świata.

Wystawa stała muzeum ma charakter narracyjny: zwiedzający zanurzy się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety, projekcje wideo, dźwięki i teksty.

Mówimy o życiu, więc na każdym etapie wędrówki w przeszłość staramy się być jak najbliżej codziennego życia - oddajemy głos żydowskim kupcom, uczonym i artystom z danej epoki. Rabinom, gospodyniom domowym, politykom, kronikarzom i rewolucjonistom. Tym, którzy zginęli i tym, którzy przetrwali.

Lubisz przygotować się do wizyty? Zabierzemy Cię w wirtualny spacer po wystawie >>