Wystawy

Wystawa "1000 lat historii Żydów polskich"

Zapraszamy na wędrówkę przez 1000 lat historii polskich Żydów. Po drodze czekają na Ciebie opowieści o wyjątkowych ludziach, świętach, obyczajach, religii i kulturze. O miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce. O życiu znanym z kronik i gazet. I o tym znanym z ulic żydowskich dzielnic i miasteczek.

Unikatowe pamiątki, rekonstrukcje i multimedia pomogą Ci wejść do świata, którego już nie ma. Dzięki nim chociaż przez chwilę staniesz się jego częścią.

Wystawa składa się z dziewięciu galerii. Przedstawiamy w nich kolejne etapy historii: od legendy o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez rozwój kultury, przemysłu i handlu, po czas Zagłady i współczesność.

Poznaj galerie wystawy stałej

Las

Jak głosi legenda o przybyciu Żydów do kraju Mieszka I, słowo "Polin" wyznacza początek ich tysiącletniej historii na ziemiach polskich. Ten wyraz w języku hebrajskim znaczy "tutaj odpoczniesz" oraz jest nazwą Polski. Legenda wprowadzi Cię w dalszą część wystawy.

Zobacz więcej →

Pierwsze spotkania (960–1500)

Sprawdź, skąd Żydzi przybywali do Polski, gdzie się osiedlali i dlaczego. W X wieku przemierzali ziemie polskie jako kupcy. Pięćset lat później mieszkali tu już na stałe, w ponad 100 miejscowościach.

Zobacz więcej →

Paradisus Iudaeorum (1569–1648)

Zobacz interaktywny model Krakowa – stolicy Rzeczpospolitej Obojga Narodów wraz z sąsiednim Kazimierzem. Dowiedz się, czy pochodzisz z jednej z 1100 miejscowości, w których mieszkali wtedy Żydzi.

Zobacz więcej →

Miasteczko (1648–1772)

Dowiedz się, jak wyglądało życie codzienne w sztetlu, czyli miasteczku zamieszkałym w większości przez Żydów. Sztetle na stałe wpisały się w pejzaż XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej. Koniecznie zajrzyj do jednego z najchętniej fotografowanych miejsc muzeum – unikatową rekonstrukcję sklepienia drewnianej synagogi w Gwoźdźcu.

Zobacz więcej →

Wyzwania nowoczesności (1772–1914)

Wiek XIX rozpoczyna się rozbiorami, które zmieniły życie całego społeczeństwa. Usiądź przy stole. Wyobraź sobie, że musisz zadecydować, w którym państwie zamieszkasz. Pomoże Ci w tym interaktywny quiz. Zatrzymaj się na dawnym dworcu kolejowym i poznaj historię masowych migracji.

Zobacz więcej →

Na żydowskiej ulicy (1918–1939)

Poczuj ducha Polski, jaki zapanował po odzyskaniu niepodległości. Żydzi stali się wtedy pełnoprawnymi obywatelami, choć jako mniejszość, nierzadko dyskryminowanymi. Poznaj życie kulturalne tego okresu w przedwojennym kinie lub kawiarni.

Zobacz więcej →

Zagłada (1939–1945)

Separacja i izolacja, represje, życie w cieniu śmierci, deportacje. Zagłada przyniosła śmierć dla 90% społeczności żydowskiej w Polsce. Poznaj fragmenty archiwum Ringelbluma – świadectwa życia i śmierci ludzi, którzy doświadczyli okrucieństwa Zagłady.

Zobacz więcej →

Powojnie (1944 do dziś)

Po wojnie w granicach zrujnowanej Polski znalazło się ok. 350 000 ocalałych z Zagłady Żydów. Poznaj powojenną historię społeczności żydowskiej i drogę do powstania Muzeum POLIN.

Zobacz więcej →

Galeria "Dziedzictwo"

Poznaj kulturowy dorobek polskich Żydów i Żydówek – osób, których dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń. W galerii "Dziedzictwo" pokażemy Ci niezwykłe biografie, które łączą się z burzliwymi wydarzeniami historycznymi.

Zobacz więcej →

Jeśli chcesz już teraz zobaczyć, jak wygląda wystawa stała, zapraszamy na wirtualny spacer. Mamy nadzieję, że zachęci Cię do odwiedzenia muzeum.

Lubisz przygotować się do wizyty? Zabierzemy Cię na wirtualny spacer po ekspozycji →

Więcej informacji o wystawie stałej znajdziesz w kasach muzeum. Polecamy:

  • katalog do wystawy "1000 lat historii Żydów polskich",
  • publikację "Na początku było marzenie. Jak powstało Muzeum Historii Żydów Polskich".

Za sfinansowanie oraz realizację procesu projektowania i produkcji wystawy stałej odpowiadało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Powstanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu darczyńców z całego świata.