Wystawy

Audioprzewodnik dla całej rodziny

Z lewej strony zdjęcia dziecko, które siedzi na kanapie. W ręku trzyma audioprzewodnik, na uszach ma słuchawki. Patrzy na wystawę w Muzeum POLIN
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy do rodzinnego zwiedzenia wystawy stałej Muzeum POLIN z użyciem ścieżki rodzinnej na audioprzewodnik. Wypożyczacie w kasach nieduże urządzenia, zakładacie na głowę słuchawki – i ruszacie na wspólną przygodę prowadzeni głosem Wojciecha Malajkata. Po drodze czeka Was wiele niespodzianek i zadań.

Wędrując przez sześć galerii wystawy stałej, przeniesiecie się o tysiąc lat wstecz do czasów, gdy pierwsi Żydzi przybyli na polskie ziemie. Dotrzecie aż do dwudziestolecia międzywojennego, gdy Polska odzyskała niepodległość.

Zajrzycie do żydowskiego domu i synagogi, sprawdzicie, co jadało się w szabat. Poznacie dawne zawody, zaprojektujecie własną monetę i wydrukujecie stronę dawnej księgi na prawdziwej prasie drukarskiej.

Prowadzeni przez narratora odkryjcie, jak w kolejnych wiekach zmieniał się świat. Po drodze usłyszycie opowieści z dworskich komat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek. Poznacie historie o wspólnej pracy, przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach.

Audioprzewodnik został przygotowany dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat i ich dorosłych opiekunów, ale z powodzeniem skorzystają z niego także młodsi zwiedzający.

Jak nową metodę zwiedzania oceniają pierwsi użytkownicy testujący audioprzewodnik? 

Moja córka zadała mi pytanie: Mamo, czemu to już koniec? (Katarzyna, mama Wandy i Ignacego). A moja zapytała, czy możemy jeszcze raz przejść (Beata, mama Weroniki) - opowiadali rodzice po zwiedzaniu. 

Urządzenie nie przysporzyło im żadnych trudności: Dziecko nawet nie pytało, obsługiwało intuicyjnie (Beata, mama Weroniki). Obsługa sprzętu była banalnie prosta! (Krystian, tata Antoniego).


Zwiedzanie z rodzinnym audioprzewodnikiem trwa około 1,5 godziny. To zupełnie nowe, rodzinne doświadczenie – świetny sposób na poznanie dziedzictwa polskich Żydów i na pierwszy kontakt z wystawą Muzeum POLIN. I pewnie nie ostatni, bo wycieczka pozostawia lekkie wrażenie niedosytu. Warto wrócić, by już samodzielnie odkrywać kolejne fascynujące historie!

Audioprzewodniki dla rodzin dostępne są w języku polskim i angielskim, można je wypożyczyć w kasach muzeum (opłata: 10 zł). Trasa audioprzewodnika nie obejmuje galerii "Zagłada" i "Powojnie".

Audioprzewodnik przygotowany jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Posłuchaj fragmentów audioprzewodnika:

 

Współorganizator projektu: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Wsparcie projektu: Fundacja Koret, The Louis and Anne Abrons Foundation