Spektakl
17-20 września 2015

Zapraszamy na „Stan wyjątkowy” – spektakl współtworzony przez uczniów i studentów

Aktorzy na scenie podczas próby generalnej do spektaklu "Tumult".
fot. Magda Starowieyska
Czy bieda jest stanem wyjątkowym? Kto i w jakim sensie miewa interes w tym, że w naszym świecie, w naszym kraju i w naszym mieście bywa nierówno? Czym są akcje charytatywne i dlaczego czasem czujemy się lepiej, gdy bierzemy w nich udział?
 
Pełni podejrzliwości patrzymy na otaczające nas obrazy, które mają wywoływać współczucie. Zastanawiamy się nad tym, czym poczucie wyższości różni się od empatii, a litość od braterstwa. Przyglądamy się temu, co najbliżej: naszym osiedlom, szkołom, rodzinom, w których jak mantra brzmią zachęty do kreatywności, wyboru dobrych studiów i znalezienia właściwej pracy, która pozwoli każdemu z nas wyjść na ludzi, stać się bogatszym niż własny ojciec i użytecznym dla społeczeństwa. Żadne społeczeństwo nie potrzebuje przecież odpadów.
 
Spektakl „Stan wyjątkowy” narodził się w toku twórczego, wielopoziomowego procesu. Zapraszając młodych ludzi do wspólnego zmierzenia się z tematem biedy, nierówności społecznej i ekonomicznego wykluczenia otwieramy przed nimi wszystkie pola teatralnego działania na raz. W ramach teatralno-dramaturgicznego laboratorium staramy się tworzyć ramy kolektywnej kreacji, prowokować młodzież do krytycznego myślenia i eksperymentowania z rozmaitymi elementami teatralnego języka, które im podsuwamy.
 
Reżyseria: Dorota Ogrodzka
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Choreografia: Justyna Wielgus
Scenografia: Aleksandar Ćirlić
Muzyka: Sebastian Świąder
Nowe media: Mikołaj Szymkowiak
Zespół: Anastazja Beda, Rafał Bilicki, Agnieszka Branicka, Iga Ćwik, Ewa Doan, Wiktoria Drożdżewicz, Dominik Gańko, Marta Fidura, Małgorzata Karczewska, Kalina Kibalska, Anna Kozłowska, Anna Koźlińska, Agata Łaziuk, Łukasz Moskwiak, Paulina Niedziółka, Marta Ociesa, Melania Pol, Karolina Sosińska, Stanisław Stypuła, Helena Urbańska, Emilia Wójcik
 
Premiera spektaklu w Muzeum POLIN: 17 września o 19:00
Pokazy spektaklu w Muzeum POLIN: 18-20 września o 19:00
Wstęp wolny, obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc
 
Premiera spektaklu w Teatrze Powszechnym: 16 października
Pokaz otwarty w Teatrze Powszechnym: 17 października
Wstęp wolny, wiecej: www.powszechny.com
 
TUMULT! Teatr w muzeum to projekt Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny powstały we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie i Korporacją Teatralną.
 
Więcej informacji na www.polin.pl/tumult.


Organizator:

Partnerzy:

        

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego