Wykład

23.11.2017

Czym jest nida? Judaizm wobec menstruacji – wykład z cyklu "Stare i nowe pytania"

Kobiety w mykwieKobiety w mykwieKobiety w mykwieKobiety w mykwieKobiety w mykwieKobiety w mykwieKobiety w mykwieKobiety w mykwie
Caspar Philips Jacobsz, Kobiety w mykwie, Amsterdam, 1783. Bibliotheca Rosenthaliana, Uniwersytet w Amsterdam

Nida to w tradycji żydowskiej termin oznaczający menstruującą kobietę, a w szerszym znaczeniu również menstruację, nieczystość menstrualną, prawa odnoszące się do menstruacji. Słowo to wywodzi się z hebrajskiego rdzenia (ndd/ndh), oznaczającego "wędrówkę" lub "wykluczenie", sugerując, że menstruująca kobieta powinna być czasowo wykluczona ze społeczności. Nakazy nidy do dziś wpływają na życie religijnych Żydów. 


23 listopada (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny

Profesor Evyatar Marienberg z Uniwersytetu Północnej Karoliny prześledzi historię tych zasad od czasów biblijnych do dziś i rozważy ich różnoraki wpływ na Żydów, w tym kwestie dotyczące miejsca i roli kobiet w synagodze, rytuałów, żydowskich cmentarzy, życia małżeńskiego, medycyny reprodukcyjnej i demografii żydowskiej.

Profesor Evyatar Marienberg jest historykiem religii zajmującym się w swoich badaniach przede wszystkim wierzeniami i praktykami religijnymi Żydów i chrześcijan w różnych epokach. Doktorat poświęcił konceptualizacji menstruacji w kulturach żydowskiej i chrześcijańskiej. Jest autorem dwóch książek i wielu artykułów poświęconych tej tematyce.
 
Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
 
Wykład towarzyszy wystawie "Krew: łączy i dzieli".

 

Patroni medialni:

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykład możliwy dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 


 

 

25.09.2017