Wykład
23.11.2017

Relacja wideo: Czym jest nida? Judaizm wobec menstruacji

Caspar Philips Jacobsz, Kobiety w mykwie, Amsterdam, 1783. Bibliotheca Rosenthaliana, Uniwersytet w Amsterdam

Nida to w tradycji żydowskiej termin oznaczający menstruującą kobietę, a w szerszym znaczeniu również menstruację, nieczystość menstrualną, prawa odnoszące się do menstruacji. Słowo to wywodzi się z hebrajskiego rdzenia (ndd/ndh), oznaczającego "wędrówkę" lub "wykluczenie", sugerując, że menstruująca kobieta powinna być czasowo wykluczona ze społeczności. Nakazy nidy do dziś wpływają na życie religijnych Żydów. 

Profesor Evyatar Marienberg z Uniwersytetu Północnej Karoliny prześledzi historię tych zasad od czasów biblijnych do dziś i rozważy ich różnoraki wpływ na Żydów, w tym kwestie dotyczące miejsca i roli kobiet w synagodze, rytuałów, żydowskich cmentarzy, życia małżeńskiego, medycyny reprodukcyjnej i demografii żydowskiej.

Profesor Evyatar Marienberg jest historykiem religii zajmującym się w swoich badaniach przede wszystkim wierzeniami i praktykami religijnymi Żydów i chrześcijan w różnych epokach. Doktorat poświęcił konceptualizacji menstruacji w kulturach żydowskiej i chrześcijańskiej. Jest autorem dwóch książek i wielu artykułów poświęconych tej tematyce.
 
Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
 
Wykład towarzyszy wystawie "Krew: łączy i dzieli".

 

Patroni medialni:

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykład możliwy dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 


 

 

Mecenas

 

Współorganizator