22. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
image
image
image
image
image
image
image
image
Muzeum POLIN jest głównym partnerem Warsaw Jewish Film Festiwal (WJFF), który w tym roku odbędzie się w dniach 4–10 listopada. To wyjątkowa, a czasem jedyna okazja, by zobaczyć najnowsze międzynarodowe produkcje o szeroko rozumianej tematyce żydowskiej, prezentowane i nagradzane na największych festiwalach filmowych. Nie zabraknie premier, w tym od dawna oczekiwanego w Polsce filmu "Prawdziwy ból" Jessego Eisenberga.
- 4–10 listopada – pokazy stacjonarne w Muzeum POLIN i Kinie Muranów
- 15–30 listopada – pokazy online
Program pokazów w Muzeum POLIN →
Tegoroczna edycja festiwalu skupia się przede wszystkim na Polsce oraz historii i kulturze diaspor żydowskich, a także na doświadczeniu jednostek, nierzadko traumatycznym, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.
Razem z Jessem Eisenbergiem i Kieranem Culkinem wyruszymy w podróż przez współczesną Polskę w poszukiwaniu śladów przodków i własnej tożsamości. Będziemy też towarzyszyli Lenie Dunham oraz Stephenowi Fry’owi podczas wizyty w Polsce początku lat 90., w której perspektywa wojny, Zagłady i żydowskich śladów nie była tak odległa jak dzisiaj ("Treasure").
W festiwalowej sekcji dokumentów obejrzymy m.in. film o fotografie dawnych, przedwojennych sztetli – Romanie Vishniacu. W 2015 roku gościliśmy w muzeum wystawę jego przejmujących zdjęć ukazujących świat, którego już nie ma. Dokument Laury Bialis pokazuje inne, mniej znane w Polsce oblicze artysty.
Galę zamknięcia 22. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, która odbędzie się w naszym muzeum, uświetni światowa premiera filmu "Wśród sąsiadów" z udziałem producenta i reżysera Yoava Potasha oraz producentki wykonawczej Anity Friedman, a także bohaterów dokumentu. Film oddaje głos ocalałemu z Holokaustu i naocznej świadkini zbrodni dokonywanych nie tylko przez nazistów, a ich poruszające wspomnienia ożywają w postaci olśniewających animacji.
Wybranym projekcjom filmowym, jak co roku, będą towarzyszyły dyskusje oraz spotkania z twórcami. 10 listopada o godz. 17:00 zapraszamy na rozmowę "Pożydowskie", podczas której nasi goście: dr Natalia Romik, Anna Bikont oraz reżyser Filip Flatau przyjrzą się motywowi przywracania pamięci o utraconym żydowskim dziedzictwie. Jest to temat pojawiający się zarówno w prezentowanych na festiwalu filmach, jak i na naszej obecnej wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Dyskusję poprowadzi Michał Nogaś.
Festiwal Kamera Dawida (WJFF), obok retrospektyw i stałych sekcji tematycznych, to również konkurs filmów fabularnych i dokumentalnych, krótko- i pełnometrażowych. Filmy, które zostały zakwalifikowane do konkursu głównego, powalczą o "POLIN-Grand Prix". To owoc 12-letniej współpracy Muzeum POLIN i Fundacji "Kamera Dawida", a także dowód wzajemnego zaufania i wagi, jaką muzeum przykłada do kinematografii o tematyce żydowskiej.
Dowiedz się więcej o 22. edycji WJFF na stronie festiwalu →