Edukacja
4.12.2019

77. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota"

Pomnik Rady Pomocy Żydom "Żegota" przed Muzeum POLIN.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy grupy szkolne na doroczne obchody powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota".

4 grudnia (środa), godz. 10.15, wstęp wolny, REZERWACJA MIEJSC: [email protected]

Program wydarzenia:

 • 10.15-12.15 warsztaty edukacyjne

  Na warsztatach młodzież przygotuje się do spotkania ze świadkiem historii. Pozna kontekst historyczny, cel powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota" oraz sposób działania organizacji.  Zastanowi się nad motywami i postawami jej członków. Ważnym elementem warsztatów będzie praca na wystawie stałej Muzeum POLIN, gdzie uczniowie i uczennice poznają historię i odszukają obiekty stanowiące świadectwo działalności "Żegoty".
  Uczestnicy: uczniowie i uczennice (13-18 lat), 4 grupy warsztatowe, maks. 30 osób każda
   
 • 12.15-12.45 przerwa
   
 • 12.45-13.45 spotkanie ze świadkinią historii, Katarzyną Meloch

  Katarzyna Meloch,  ur. 1932 r., dziennikarka, redaktorka i działaczka środowiska osób ocalałych z Zagłady. Urodziła się w Warszawie w zasymilowanej, niereligijnej rodzinie żydowskiej jako córka historyka Maksymiliana i Wandy z domu Goldman, filologa klasycznego. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodzicami uciekła do Białegostoku. Po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki w czerwcu 1941 r. jej rodzice zostali najprawdopodobniej zamordowani, a ona sama trafiła do domu dziecka na terenie białostockiego getta. Po pewnym czasie została zabrana przez swego wuja do Warszawy, gdzie również trafiła do getta. Wyprowadzona na tzw. aryjską stronę w sierpniu 1942 r., przez krótki czas przebywała u Jadwigi Deneko, współpracowniczki Rady Pomocy Żydom „Żegota”, na Woli, potem w Domu ks. Boduena przy Nowogrodzkiej. Otrzymała fałszywe dokumenty na nazwisko Irena Dąbrowska. Wkrótce trafiła do Turkowic na Zamojszczyznę do klasztoru sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, które ratowały żydowskie dzieci. Tam doczekała końca wojny. Katarzyna Meloch jest współzałożycielką i aktywną działaczką Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Jest również współredaktorką czterech tomów książki Dzieci Holocaustu mówią.

  Więcej o historii ocalenia Katarzyny Meloch >> 

 • 14.00 uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Rady Pomocy Żydom "ŻEGOTA"

Rada Pomocy Żydom "Żegota"

Powołana 4 grudnia 1942 roku Rada była agendą Rządu RP na uchodźstwie. Kontynuowała pracę Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, działającego przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. W jej skład weszli członkowie partii lewicowych i demokratycznych, organizacji polskich i żydowskich oraz osoby wywodzące się ze środowisk inteligenckich i katolickich. "Żegota" była jedyną w okupowanej Europie państwową instytucją powołaną w celu ratowania Żydów, działającą w konspiracji.  Pomoc polegała głównie na wsparciu finansowym, organizowaniu kryjówek i fałszywych dokumentów. Otrzymało ją kilka tysięcy osób, w tym wiele dzieci, które ukryto u polskich rodzin lub w sierocińcach.

Więcej na stronie www.sprawiedliwi.org.pl