Wsparcie
20.04.2011

Muzeum intryguje i przyciąga

Steven A. Schwarzman, szef czołowego funduszu inwestycyjnego z Wall Street, Wojciech Fibak i ambasador USA Lee Feinstein to tylko niektórzy z licznych gości muzeum w ostatnim czasie.

Muzeum odwiedza coraz więcej gości zaintrygowanych jego nowatorską koncepcją i oryginalnym budynkiem, który wyrósł przed pomnikiem powstania w getcie warszawskim. Miejsce to zawsze było obowiązkowym punktem programu dla wszystkich szukających śladów pamięci o Holokauście oraz o historii żydowskiego życia w Warszawie. Dzisiaj ze względu na powstające muzeum tych odwiedzających jest coraz więcej.

Steven A. Schwarzman, szef Blackstone Group, czołowego funduszu inwestycyjnego z Wall Street, odwiedził muzeum na początku kwietnia wraz z żoną Christine Hearst Schwarzman. Blackstone Group kontroluje firmy o wartości 100 miliardów dolarów, a Steven Schwarzman zajmuje 69 miejsce na liście najzamożniejszych Amerykanów. Jego rodzina już od czterech pokoleń mieszka w USA, lecz pradziadowie i babcia urodzili się w Galicji, skąd wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Zainteresowanie muzeum było częścią pierwszej w rodzinie Schwarzmanów wizyty w Polsce, która miała na celu zarówno kontakty biznesowe, jak i chęć poznania fragmentów rodzinnej historii. Z budynkiem i dziejami Żydów polskich zapoznawali go m.in. dyrektor Jerzy Halbersztadt oraz prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, szefowa międzynarodowego zespołu projektowania wystawy głównej.

Widzę, ze powstaje tu niezwykłe muzeum, jedno z najciekawszych, nowoczesnych muzeów na świecie powiedział na zakończenie Schwarzman, który jest również przewodniczącym Rady Powierników Centrum Sztuki im. Johna F. Kennedy'ego w Waszyngtonie. Niebawem przewidziane są dalsze spotkania z jego udziałem, już w USA. Wojciech Fibak, który również był obecny podczas tej wizyty powiedział, że goście byli absolutnie zachwyceni Polską i pod wielkim wrażeniem Warszawy i Krakowa. Poznanie projektu muzeum było dla nich jednym z najciekawszych wydarzeń i w następnych dniach wielokrotnie o tym rozmawialiśmy.

W kilkanaście dni później bezpośrednio na placu budowy ze stanem prac nad muzeum zapoznał się ambasador USA Lee Feinstein. Jestem pod wrażeniem, jak szybko postępuje budowa Muzeum Historii Polskich Żydów. Będzie to instytucja światowej klasy i trwały hołd dla żydowskiego dziedzictwa w Polsce oraz kultury, którą polscy Żydzi stworzyli w przeciągu niemal 1000 lat – powiedział ambasador Feinstein, którego rodzina również pochodzi z Galicji.