Nauka

„Korczak. Próba biografii”

Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Autor: Joanna Olczak-Ronikier

Nazwa wydawcy: WAB

rok wydania: 2011

Liczba stron: 480

Książka pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich.

Książka jest barwnym portretem bohatera na tle jego epoki, bogatego dziedzictwa, które go ukształtowało, i okrutnych czasów, w jakich przyszło mu żyć. W oparciu o plan autobiografii Korczaka pozostawiony w Pamiętniku, Joanna Olczak-Ronikier odtwarza historię życia Doktora, wplatając ją w opowieść o losach i wyborach polskich Żydów.

Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita) poznajemy jako chłopca szukającego swojej drogi, młodego lekarza o społecznych zainteresowaniach, pedagoga głoszącego nowatorskie teorie, pisarza, wieloletniego kierownika Domu Sierot dla dzieci żydowskich, współpracownika Naszego Domu – internatu dla dzieci polskich. Dowiadujemy się, że w młodości pisywał egzaltowane poematy, odrzucane przez wszystkie redakcje. Że założył pierwsze na świecie pismo dla dzieci, redagowane przez dzieci. Że choć zdeklarowany pacyfista, brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej i w I wojnie światowej. Że choć wydawał się racjonalistą i sceptykiem, był człowiekiem głęboko religijnym, a równocześnie interesował się teozofią i należał do loży masońskiej. Nie popierał żadnej partii politycznej. Nie opowiadał się po stronie żadnej ideologii. Przez całe życie towarzyszyła mu wiara, że można być równocześnie Żydem i Polakiem. Tuż przed śmiercią zanotował: Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem jak się to robi.

Dla Muzeum osoba Korczaka i krąg pytań, który wnosi jego biografia są wyjątkowo ważne. Postać ta jest bardzo bliska głównej linii muzealnej narracji i przesłaniu, któremu ma ono służyć.Również w pracach nad koncepcją i aranżacją przestrzeni dla dzieci obecny jest pomysł wykorzystania padagogiki korczakowskiej.

Joanna Olczak-Ronikier (ur. 1934) – pisarka i scenarzystka, współzałożycielka kabaretu Piwnica pod Baranami. Jest autorką sztuki teatralnej „Ja – Napoleon”, scenariusza widowiska teatralnego „Z biegiem lat, z biegiem dni…” oraz serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem, reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę. Była kierownikiem literackim w teatrach Bagatela   w Krakowie oraz Ludowym w Nowej Hucie. Wydała książkę „Piwnica pod Baranami” (1994)   i biografię Piotra Skrzyneckiego „Piotr” (1998). Za opowieść o swojej rodzinie, W ogrodzie pamięci” (2001), została uhonorowana literacką nagrodą NIKE i nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Historia rodu Horwitzów została przetłumaczona na język angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, szwedzki, niderlandzki i serbski.

02.06.2011