Wsparcie
09.04.2012

Żegnamy Jacka Tramiela

Z wielkim smutkiem i głębokim żalem informujemy o śmierci Znamienitego Darczyńcy Muzeum Historii Żydów Polskich – Jacka Tramiela.

Jack Tramiel urodził się w Łodzi, w Polsce w 1928 roku. Kiedy Niemcy wkroczyli na teren Polski, Jack miał jedynie 10 lat i czasy nazistowskiej okupacji były dla niego – jak i dla większości Żydów, niezwykle trudne. Został zmuszony do przeprowadzki z rodzicami do Łódzkiego Getta; w 1944 r. był wywieziony do Obozu w Auschwitz-Birkenau, następnie do obozów pracy w Niemczech.  Po oswobodzeniu przez Armię Amerykańską 1945 r. Jack Tramiel zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych.  Przed wyjazdem, w 1947 r., wziął ślub z Helen Goldrub, która dołączyła do niego w 1948 r. W USA Jack zaczynał od naprawiania maszyn do pisania, pierwszy sklep kupił dzięki pożyczce. Założył firmę importującą maszyny do pisania – Commodore, która potem zajmowała się produkcją kalkulatorów, by ostatecznie zaistnieć branży komputerowej. Commodore jako pierwsza firma na rynku zaproponowała komputery w cenie osiągalnej dla przeciętnego człowieka – Commodore 64, które sprzedało się w nakładzie 20 milionów! Po odejściu z Commodore Jack Tramiel założył Tramel Technology, Ltd. i wykupił część Atari Inc. Tramel Technology, Ltd. zmieniło nazwę na Atari Corporation, które stworzyło nową generację komputerów osobistych. Jack Tramiel był przez wielu nazywany „ojcem komputerów osobistych”.

Helen i Jack Tramiel hojnie wspierali wiele instytucji i organizacji dobroczynnych. Byli w gronie założycieli United States Holocaust Memorial Museum oraz Znamienitych Darczyńców Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jack Tramiel zmarł 8 kwietnia 2012 roku w wieku 83 lat.