Wsparcie
27.06.2013

Znamienity Darczyńca Muzeum laureatem Nagrody Ministra Kultury

Jan Kulczyk odbiera nagrodę od ministra kultury.
Fot. Kulczyk Holding

Dr Jan Kulczyk, Znamienity Darczyńca Muzeum Historii Żydów Polskich został laureatem nagrody „Mecenas Kultury 2012”, przyznanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Gala wręczenia nagród odbyła się  25 czerwca br. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wręczając nagrodę Janowi Kulczykowi, minister Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę na jego ogromne zaangażowanie w rozwój i promocję polskiej kultury oraz ochronę dziedzictwa narodowego. Od wielu lat spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej Kulczyk Holding regularnie wspierają organizacje i instytucje kultury. W lipcu 2012 roku firma Kulczyk Holding przekazała bezprecedensową w Polsce darowiznę o wartości 20 milonów złotych, która została w całości przeznaczona na realizację wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Darowizna ta była kluczowa dla projektu ponieważ pozwoliła zabezpieczyć budżet wystawy i przejść do etapu jej realizacji. Należy zaznaczyć, że tak znaczące wsparcie nadeszło w sytuacji kryzysu ekonomicznego, który spowolnił pozyskiwanie środków od darczyńców prywatnych.

Wsparcie finansowe nie było jedynym udzielonym projektowi muzeum. Z inicjatywy dr. Jana Kulczyka oraz Larry’ego Silversteina, w październiku 2012 roku odbyła się w Nowym Jorku konferencja poświęcona koncepcji muzeum i jego otwarciu. Wzięło w niej udział ponad stu wybitnych osobistości ze świata mediów, kultury i polityki.

Doroczna nagroda ministra kultury i dziedzictwa narodowego przyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom, animatorom i mecenasom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w reprezentowanej przez nich dziedzinie.