Muzeum

Współpracownicy muzeum zwycięzcami konkursu!

fot. Biuro Architektoniczne RE: Michalewicz & Tański

Warszawscy artyści - Marcin Urbanek, Piotr Michalewicz i Łukasz Mieszkowski wygrali międzynarodowy konkurs na koncepcję nowego miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Według oceny jury, projekt cechują: lapidarność i głęboka refleksja, odzwierciedlająca memoratywną symbolikę miejsca kaźni.

Autorzy zwycięskiej pracy od dawna związani są z Muzeum Historii Żydów Polskich. Łukasz Mieszkowski, artysta i historyk, jest naszym edukatorem, uczestnikiem Akademii Polin, autorem spacerów śladami przedwojennych, żydowskich mieszkańców Warszawy (oprowadził w ostatnich latach dziesiątki grup z Polski i Europy). Marcin Urbanek, architekt, prowadził w muzeum warsztaty plastyczne dla młodzieży z muranowskich szkół. Obaj są pomysłodawcami i projektantami upamiętnienia Archiwum Ringelbluma - niezwykłej instalacji artystycznej, która wkrótce stanąć ma na placyku przy ulicy Nowolipki. Piotr Michalewicz był członkiem zespołu architektonicznego opracowującego zrealizowany już projekt mauzoleum w Bełżcu.

We wrześniu autorzy przystąpią do negocjacji projektu wykonawczego z zamawiającym, dyrekcją Państwowego Muzeum na Majdanku.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, zachęcamy do obejrzenia przygotowanej przez nich szczegółowej prezentacji projektu.

Więcej informacji o konkursie TUTAJ.

13.09.2013