Spacer

Spacery śladami poetów i bohaterów

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Serdecznie zapraszamy nauczycieli, działaczy lokalnych, dziennikarzy i wszystkich zainteresowanych ofertą edukacyjną muzeum na spacery pokazowe śladami Tuwima i bohaterów Hanny Krall.

Spacer I: Przestrzeń pamięci o Julianie Tuwimie

Data: 26 września br. w godz. 16.00-19.00

Start: Polska Akademia Nauk, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72 (plac przed pomnikiem Mikołaja Kopernika)

Nareszcie zjawił się poeta, który oparł się tyranii wielkich słów i wielkich spraw i mówił urzekająco pięknie o rzeczach dnia codziennego, trafiał do serc prostych ludzi – A. Słonimski, cyt. za M. Urbanek.

Trasa spaceru poprowadzi przez piękne warszawskie zakątki związane z biografią Juliana Tuwima. Prowadzące spacer zaprezentują zarówno miejsca, w których po wyjeździe z rodzinnej Łodzi  bywał jako student, jak i adresy, pod którymi tworzył już jako znany warszawski poeta: Pod Pikadorem, kawiarnie Sztuka i Moda, IPS oraz Ziemiańska, w której Julian Tuwim miał stolik wraz z innymi skamandrytami. Pokazane zostaną budynki związane z radosnymi chwilami w życiu Tuwima (miejsce przyjęcia ślubnego i pierwszego wspólnego mieszkania z żoną, Stefanią) jak i kamienice łączące się z momentami napięcia i dramatycznego wyboru (mieszkanie w pejzażu powojennej, zrujnowanej Warszawy).

Autorka scenariusza spaceru: Wiesława Młynarczyk
Prowadzące spacer: Jagna Kofta, Zofia Mioduszewska

Obejrzyj fotorelację ze spaceru z Tuwimem

Spacer II: Powstanie w getcie warszawskim – śladami „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall

Data: 8 października br. w godz. 16.00-19.00

Start: hol główny muzeum, ul. Anielewicza 6

Gość specjalny spaceru: Hanna Krall, wybitna reporterka, autorka licznych publikacji.

Podczas spaceru uczestnicy zobaczą miejsca opisane w „Zdążyć przed Panem Bogiem” – wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Hannę Krall z Markiem Edelmanem. W tej opublikowanej w latach 70. książce, autorka kreśli portret powstańca warszawskiego getta, lekarza, świadka historii. Na podstawie rozmów i spotkań przeprowadzonych z Markiem Edelmanem pisarka stworzyła pełną wyrazu opowieść o życiu i umieraniu w warszawskim getcie.

Autor scenariusza: Bogusław Jędruszczak

Prowadzące spacer: Jagna Kofta, Zofia Mioduszewska

Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z edukacyjną ofertą spacerową muzeum.

Każdemu uczestnikowi spaceru wręczymy także bilet wstępu do muzeum uprawniający do bezpłatnej wycieczki z przewodnikiem oraz zwiedzania wystawy czasowej.

Spacery są bezpłatne.

Dodatkowych informacji udzielamy pod numerem telefonu: (+48) 22 47 10 334 lub adresem mailowym: zjakubowska@jewishmuseum.org.pl.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się naszą nową ofertą szkolną.

NOWA OFERTA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH DLA SZKÓŁ (ROK SZKOLNY 2013/2014)

Realizacja projektu możliwa dzięki wsparciu:

18.09.2013