Edukacja

Programy edukacyjne muzeum wychodzą w świat

Muzeum Historii Żydów Polskich ma przyjemność poinformować o otrzymaniu 2 milionów dolarów, które zostały przekazane przez pana Williama Bowesa, znanego inwestora i filantropa z San Francisco. Ten hojny dar umożliwi realizację nowego Międzynarodowego Projektu Promującego Działalność Edukacyjną Muzeum.

Partnerstwo z panem Bowesem nie zostałoby nawiązane bez zaangażowania i wsparcia Tada Taube, Konsula Honorowego RP w regionie San Francisco, Znamienitego Darczyńcy Muzeum, prezesa Taube Philanthropies i przewodniczącego Fundacji Koret, który zapoznał pana Bowesa z ideą muzeum oraz innowacyjną wizją edukacyjną naszej instytucji.

W ramach Międzynarodowego Projektu Promującego Działalność Edukacyjną Muzeum dofinansowywane będą wizyty grup z całego świata i projekty realizowane w ramach tzw. „Muzeum bez ścian”, takie jak nowoczesne aplikacje mobilne, interaktywne badania genealogiczne, dostęp do zasobów edukacyjnych, międzynarodowe konferencje oraz wiele innych inicjatyw. Projekty naukowe, np. serie wykładów, stypendia dla naukowców, sympozja i projekty wydawnicze przyczynią się do nawiązania partnerstw z czołowymi uniwersytetami amerykańskimi, a także umocnienia pozycji badań polsko-żydowskich w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

William K. Bowes, Jr., założyciel U.S. Venture Partners (U.S.V.P.), od ponad 50 lat wspiera różne inicjatywy w rejonie Zatoki San Francisco. Pan Bowes urodził się w San Francisco, otrzymał tytuł B.A. z ekonomii na Uniwersytecie Stanforda oraz M.B.A. na Uniwersytecie Harvarda. W czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu służył w piechocie Amerykańskich Sił Zbrojnych na południowym Pacyfiku i w Japonii.

Obecnie pan Bowes poświęcił się wsparciu edukacji i badań medycznych. Był przewodniczącym cieszącej się powodzeniem kampanii Mission Bay Campaign – wartej 240 milionów dolarów inicjatywy University of California San Francisco. W 2007 roku pan Bowes otrzymał tytuł Wybitnego Filantropa Rejonu Zatoki San Francisco z rąk Association of Fundraising Professionals Golden Gate Chapter i Northern California Grantmakers.

Do międzynarodowych działań edukacyjnych muzeum należały do tej pory: program PIYE (Polish Intercultural Youth Encounters ) i Akademia Polin PASS (Polin Academy Summer Seminar). Program PIYE, obecnie w siódmej edycji, to program edukacyjny, w ramach którego studenci z Izraela przyjeżdżają do Polski, gdzie biorą udział w warsztatach z polskimi rówieśnikami, zwiedzają Warszawę i inne miasta, poznając złożoną polsko-żydowską historię oraz współczesną kulturę Polski i Izraela. Jesienią polscy studenci PIYE wyjeżdżają na trzy miesiące do Izraela, gdzie studiują na Uniwersytecie w Tel Awiwie i zapoznają się z historią, tradycjami, kulturą oraz sytuacją społeczno-polityczną tego kraju. Projekt jest wspólną inicjatywą muzeum oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Co roku finansowany jest przez panów Tomka Ulatowskiego i Ygala Ozechova – Znamienitych Darczyńców Muzeum.

W te wakacje zainagurowany został kolejny program – PASS (Szkoła Letnia Akademii Polin) – program dedykowany zagranicznym edukatorom. W ramach tegorocznej edycji edukatorzy kanadyjscy i amerykańscy zapoznali się z tematyką wszystkich ośmiu galerii budowanej obecnie wystawy głównej muzeum; wraz z pracownikami Działu Edukacji tworzyli również ścieżki zwiedzania wystawy dopasowane do potrzeb grup z Ameryki Północnej.  Zorganizowanie tegorocznej Akademii Polin PASS było możliwe dzięki wsparciu pani Phyllis Cook, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz firmy Boeing. Programy edukacyjne realizowane przez muzeum na terenie Polski korzystają obecnie ze wsparcia Grantu Norweskiego w wysokości 3 milionów euro. W podobny sposób rozłożony na kilka lat dar pana Bowes pozwoli muzeum wyjść ze swą ambitną misją edukacyjną poza granice Polski.

25.09.2013