Edukacja

Kino festiwalowe w muzeum

Plakat Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej
fot. Materiały prasowe

W tym roku Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej będzie się odbywał po obu stronach Wisły. Jesteśmy na Pradze i na Muranowie! Czekamy na Was od 25 października 2013 r. w Kinie Praha i od 27 października w Muzeum Historii Żydów Polskich, które jest głównym partnerem 11. edycji festiwalu.

W nowoczesnej sali na 476 miejsc (na pokazy w muzeum jest wstęp wolny) pokażemy dwanaście filmów. Zaczynamy od The Gateskeepers / Strażnicy (27.10, godz. 16.00), potem pokażemy wyprodukowany przez muzeum film Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej Ocaleni. W muzeum odbędą się także pokazy filmów laureata „Honorowej Kamery Dawida” Tadeusza Konwickiego. A w foyer przy audytorium będzie prezentowana videoinstalacja przygotowana specjalnie na otwarcie festiwalu, stworzona na podstawie należącej do artvideoKOELN kolekcji filmów poświęconej Zagładzie (Shoah Film Collection).

W kinie Praha projekcje zaczynają się dwa dni wcześniej niż w muzeum, czyli już 25 października. Podczas ceremonii będzie miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu Hannah Arendt (reż. Margarethe von Trotta, Niemcy Izrael 2012, 110 min.).

W trakcie 5 dni projekcji w kinie i 4 dni w muzeum pokażemy takie filmy jak: Wypełnić Pustkę, Ida, Prawdziwi Bękarci Wojny czy Amy Winehouse: dzień w którym przyjechała do Dingle i wiele, wiele innych…

31 października w muzeum odbędzie się oficjalne zakończenie festiwalu i wręczenie tegorocznych Kamer Dawida. Na zamknięcie festiwalu organizatorzy zaplanowali jedyny polski pokaz filmu Żydowski kardynał / The Jewish Cardinal (reż. Ilan Duran Cohen, Francja, 2013, 98 min.).

Wstęp na wszystkie pokazy w Muzeum Historii Żydów Polskich jest bezpłatny! A w kinie Praha bilety kosztują jedynie 7 zł!

Zapraszamy na festiwal!