Wystawy

Sawicka fotografuje kamizelkę ze zbiorów muzeum

Czerwona kamizelka wisi na wieszaku. Na nią naszyte są białe kwiaty.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
"Kamizelka" Jadwigi Sawickiej przekazuje emocje, jakie niesie sobą fotografowane dziecięce ubranie. Praca będzie eksponowana na przygotowywanej wystawie czasowej.
 
Ubranie w stylu góralskim przekazała do muzeum Teofila Wawrzyniak. Kupiona przed wojną dla przez dziadka Teofilii w Zakopanem, kamizelka towarzyszyła jej przez cały okres okupacji. Pozostała jedyną pamiątką po całej rodzinie.
 
Praca Sawickiej z lipca 2013 roku należy do powstającego od połowy lat 90. cyklu wielkoformatowych zdjęć ubrań. Sawicka jest związana z Otwartą Pracownią w Krakowie, galeriami Czarną i Foksal w Warszawie. Jak sama określa swoją sztukę, poszukuje „formy w celu skomentowania emocji”. „Ubrania są zamiast ludzi, są tym, co jest dostępne z zewnątrz, są czymś pośrednim pomiędzy ubraną w nie osobą a kimś drugim, kto ją ogląda. Są jakąś wypadkową między tym, czym się jest, a kim się chce być”.

Kamizelkę i jej fotografię autorstwa Sawickiej będzie można zobaczyć od 18 października na wystawie „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”. Wystawa potrwa do 17 lutego 2014.