Spotkanie

04.11.2013

„Biografie rzeczy”. Spotkanie z obiektem

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Już w najbliższy poniedziałek 4 listopada 2013 r. o godz. 18.00 zapraszamy na specjalne bezpłatne oprowadzanie po wystawie „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”.

Podczas kolejnych spotkań w ramach cyklu „Biografie rzeczy – spotkanie z obiektem”, oprócz zapoznania z ogólną koncepcją prezentowanej w Muzeum wystawy czasowej, bohaterami oprowadzania stają się wybrane obiekty. Na ich przykładzie, poprzez przywołanie kryjących się za poszczególnymi obiektami historii, prezentowana jest koncepcja „biografii rzeczy”. Kolejne spotkania odwołują się do obiektów z poszczególnych rozdziałów wystawy: Księga, Podróż, Ślady, Pamiątki rodzinne – pamiątki osobiste, Ojczyzna, Sztuka, Ukrywanie. Oprowadzaniu towarzyszą elementy warsztatowe, dostosowane do tematyki poszczególnych spotkań.

Podczas najbliższego spotkania skupimy się na rozdziale wystawy „Książka, księga”, odwołując się do obiektu – powieści Stefana Żeromskiego „Charitas” oraz dzieła stuki – biblioteki Krzysztofa Gliszczyńskiego, a także kolekcji książek dziecięcych zabieranych przez emigrantów Marca 1968 roku.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. +48 22 47 10 301; e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

Więcej wydarzeń wokół wystawy „Biografie rzeczy”

Realizacja możliwa dzięki wsparciu The Boeing Company

Boeing - logotyp

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wystawa Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich

18 października 2013 – 17 lutego 2014

Wystawa jest początkiem projektu Zbiory – pamiątki – Darczyńcy. Od 2006 roku powstaje kolekcja w oparciu o dary przekazywane do muzeum przez Darczyńców w poczuciu, że jest to dla nich najbardziej odpowiednie miejsce.

Wystawa „Biografie rzeczy” – pierwsza prezentacja zbiorów muzeum – to próba nowoczesnego spojrzenia na przedmioty muzealne. Opowiadają one o sobie i losach człowieka, który przyczynił się do ich zachowania. Na wystawie prezentujemy nie tylko te wyjątkowe przedmioty, lecz także sylwetki niezwykłych ludzi, którzy przekazali dary i tym samym zainwestowali w nową instytucję swoje emocje, historie i biografie.

Przestrzeń wystawy podzielono na siedem części. W każdej pokazano tematycznie określone zespoły przedmiotów. Ich indywidualne historie, prezentowane razem, tworzą uniwersalny przekaz, symbolizują doświadczenia składające się na tożsamość polskich Żydów.

Każdej grupie przedmiotów towarzyszy dzieło sztuki współczesnej. Prace polskich artystów, znane z innych wystaw czy projektów artystycznych, dopowiadają językiem sztuki główne przesłania poszczególnych narracji.

31.10.2013