Edukacja

Program PIYE - wieści z Izraela

Program Polish Intercultural Youth Encounters (PIYE) jest najstarszym, realizowanym co roku programem Muzeum Historii Żydów Polskich. Jego celem jest umożliwienie młodym ludziom z Polski i Izraela poznania wielowątkowej historii swoich narodów oraz kultury współczesnej. Na przełomie sierpnia i września gościliśmy w muzeum studentów z obu krajów, a na początku października rozpoczął się drugi etap programu, czyli wyjazd polskich studentów na Uniwersytet w Tel Awiwie.

Polscy uczestnicy biorą udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców z najlepszych zagranicznych uczelni. Poznają historię i kulturę Żydów oraz Izraela, uczą się języka hebrajskiego. W ramach zajęć rozwijają swoje pasje i zainteresowania. Poza nauką aktywnie biorą udział w życiu miasta, poznają tradycje i kulturę Izraela. Korzystając ze wsparcia i pomocy izraelskich kolegów, którzy w sierpniu gościli w Warszawie, polska grupa zwiedza kraj oraz bierze udział w tradycyjnych uroczystościach, jak np. kolacje szabatowe.

Wielu z nich prowadzi blogi i zapiski z podróży. Poniżej przytaczamy kilka refleksji uczestników projektu, opisujących swe pierwsze wrażenia z Izraela.

Aleksandra Brodowska: Życie w Tel Awiwie. Profesorowie z doktoratami z najlepszych uczelni świata proszą, żeby mówić do nich po imieniu. Udostępniają swój mail, numer telefonu, starają się zapamiętać imię każdego, nawet gdy jest nie do wymówienia. Po godzinie od zajęć wysyłają maile z tekstami i uprzejmie proszą o ich przeczytanie, podkreślając, że w każdej chwili odpowiedzą na każde z pytań. Mówią, że chcą nauczyć nas krytycznego myślenia, że interakcja i żywa dyskusja jest tym, po co tu przychodzimy, a informacje jako informacje są suche i dostępne dla każdego w internecie. I po 6 godzinach zajęć chce się dalej czytać i oglądać, i rozmawiać, i myśleć.

Więcej relacji zobacz na blogu projektowym Aleksandry Brodowskiej.

Franciszek Bojańczyk: Do Izraela przyjechaliśmy już równo dwadzieścia dni temu, ale ciągle nie możemy otrząsnąć się z wrażenia. Nowe twarze w setkach aranżacji kulturowych, szlaczkowate napisy, gorąc wszechogarniający i ceny pozbawiające tchu […]. To Izrael pierwszych tygodni, choć chyba winni jesteśmy małe doprecyzowanie – to po prostu Tel Awiw. Przedziwne »miasto-państwo«, w którym przyszło nam uczyć się i ukradkiem korzystać z życia ciągle nas bowiem zaskakuje. Od bijących źródeł luksusu i wielkiego biznesu na południu, po położone bardziej na zachodzie ciche uliczki arabskiej Jaffy – wszystko pełne jest życia.

Projekt wymiany studenckiej kończy się 20 grudnia 2013 roku. Życzymy uczestnikom owocnego pobytu!

Więcej o programie PIYE.

Projekt jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – instytucji odpowiedzialnej za tworzenie wystawy głównej muzeum.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce - logotyp

 

 

Projekt wspierany przez:
p. Ygala Ozechova
p. Tomka Ulatowskiego

Tel Aviv University - logotyp