Edukacja

Edukacja w szkołach przyszpitalnych

fot. Anna Dybała/Muzeum Historii Żydów Polskich

W listopadzie 2013 r. ruszył specjalny program edukacyjny muzeum dedykowany uczniom szkolnych placówek przyszpitalnych w Warszawie.

Oferta dostosowana jest do wszystkich poziomów nauczania i została przygotowana  z uwzględnieniem warunków panujących w placówkach. Chcielibyśmy z tą ofertą dotrzeć do jak największej liczby uczniów, którzy nie mogą nas odwiedzić.

Do tej pory odbyły się zajęcia m.in. w Zespole Szkół Specjalnych nr 87 i Zespole Szkół Specjalnych nr 96. Prowadzili je Anna Dybała oraz Piotr Kowalik.

W dniu 8 listopada gościliśmy w naszym muzeum grupę dzieci i młodzieży z Centrum Zdrowia Dziecka. Edukatorki muzealne Jagna Kofta i Anna Dybała poprowadziły warsztaty na temat Szabatu – najważniejszego żydowskiego święta. Przeprowadzone do tej pory zajęcia pokazały, jak ważne są spotkania, które pokazują uczestnikom świat żydowskiej historii i kultury.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Wszystkie zajęcia lekcyjne z oferty muzeum realizują podstawę programową kształcenia ogólnego obowiązującą w polskich szkołach, mają charakter warsztatów angażujących uczniów, wykorzystują różnorodne środki dydaktyczne i aktywne metody pracy.

Wszystkie zajęcia z niniejszej oferty są całkowicie bezpłatne.

Zajęcia trwają 90 minut i są przeznaczone dla grup do 30 osób.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerem: +48 22 47 10 301 lub wysyłając e-mail na adres: [email protected].
Rezerwacji należy dokonywać co najmniej dwa tygodnie przed planowaną wizytą w muzeum.

Oferta zajęć dla szkół przyszpitalnych:

1. Najważniejszy dzień – szabat

Zajęcia plastyczno-muzyczne połączone z wykładem przybliżające uczestnikom pojęcia związane z najważniejszym, a zarazem najbardziej powszednim świętem w żydowskiej tradycji – szabatem. Wykonując kolaż, uczestnicy poznają takie pojęcia jak: chała, kidusz, błogosławieństwo itd. Dowiedzą się również o zasadach obowiązujących religijnych Żydów w trakcie tego święta.

2. A oto cykl życia – tradycje i święta żydowskie

Zajęcia poświęcone omówieniu cyklu życia w oparciu o kalendarz żydowski. Uczestnicy dowiedzą się, jak przebiegają żydowskie święta, kto jest ich adresatem i jakie wydarzenia upamiętniają, które ze świąt mają podłoże religijne, a które historyczne.

3. Alef-bet – poznaj nowy alfabet

Zajęcia poświęcone zapoznaniu uczestników z alfabetem hebrajskim. Nauka identyfikowania, pisania i czytania liter hebrajskich przy pomocy zabaw edukacyjnych. Dla uczniów starszych – odkrywanie tajemnic hebrajskiego alfabetu i wstęp do Biblii Hebrajskiej oraz literatury hebrajskiej i jidysz.

4. Zodiak po żydowsku – Magiczny świat drewnianych synagog

Zajęcia pozwalające uczniom poznać i zrozumieć symbolikę zawartą w zodiaku w kontekście żydowskiego kalendarza. Uczniowie będą mieli szansę sami pobawić się w artystów i zaprojektować własne polichromie, na wzór polichromii z synagogi z Gwoźdźca, której dach zrekonstruowano w galerii „Miasteczko”.

Patronat:

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego