Warsztaty

17.11.2013

Od rzeczy – laboratorium koncepcji

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Spotkanie i warsztaty z artystką Elżbietą Jabłońską towarzyszące wystawie „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”. 17 listopada 2013 r. w godz. 14.00-16.30.

Zapraszamy na pierwsze ze spotkań z artystami współczesnymi, którzy swoimi pracami wzbogacili narrację wystawy „Biografie rzeczy”. Punktem wyjścia spotkania będzie praca Elżbiety Jabłońskiej – szklany kredens – przedstawiony na wystawie w części „Ukrywanie”. Obiekt był wcześniej prezentowany podczas głośnego projektu „83 kelnerów i pomocnik” w Atlasie Sztuki w Łodzi. Projekt w Atlasie Sztuki, mający formułę przerysowanego wernisażu, obsługiwanego przez tytułowych 83 kelnerów, poprzez zaburzenie relacji między obsługą  i widownią wprowadzał odbiorców w niezwykłą atmosferę  nieoczekiwanego i zaskakującego święta. Okazały szklany kredens był tu tytułowym „pomocnikiem” – stojącym w milczeniu z boku i potęgującym niezwykłość wydarzenia.

Na wystawie „Biografie rzeczy” szklany kredens pełni zupełnie inną funkcję. Wyeksponowano w nim przedmioty, które powstawały podczas ukrywania się Żydów. Jak piszą twórcy wystawy, „mebel jest przezroczysty – to, co w nim złożono, jest doskonale widoczne. (…) Przedmioty zwyczajne z niezwyczajną historią, przekazywane w kolejne ręce, w kolejne miejsca, trafiły tu, by świadczyć o ludziach, ich czasie, sprawach i świecie”. Życie w ukryciu i wymuszona cisza, która  towarzyszyła powstawaniu prezentowanych przedmiotów, przełamywana jest przez unaoczniającą formę ekspozycji obiektów za pomocą szklanego, przezroczystego kredensu oraz towarzyszące tej instalacji tło dźwiękowe stworzone przez Wojciecha Łazarczyka.

Podczas spotkania z Elżbietą Jabłońską uczestnicy zastanowią się nad interpretacją i reinterpretacją znaczeń obiektów, nad tym, jak zmienia się kontekst dzieła w zależności od miejsca prezentacji, w oparciu o wybrane prace artystki. Prosimy, by każdy z uczestników spotkania przyniósł dwa ważne dla siebie przedmioty, z których jeden będzie mógł podarować. Owa wymiana będzie punktem wyjścia do warsztatowej części spotkania – ćwiczenia z przedmiotów, podczas którego podejmiemy próbę stworzenia alternatywnej opowieści o przedmiotach, będziemy nadawać im nowe znaczenia, a także konstruować  przestrzenie, których będą głównymi bohaterami.

Elżbieta Jabłońska – mieszka i pracuje nad Wisłą, zajmuje się instalacją, performansami, działaniami czasowo-przestrzennymi, spotkaniami w sztuce. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie aktualnie pracuje w Zakładzie Rysunku.

Wstęp wolny.

Realizacja możliwa dzięki wsparciu The Boeing Company

Boeing - logotyp

17.11.2013