Wydarzenie

Relacja: „Gdzie jesteśmy. Miejsce, przestrzeń, kontekst”

Wczoraj (20 listopada 2013 r.) zakończyła się doroczna konferencja Stowarzyszenia Europejskich Muzeów Żydowskich (AEJM), zrzeszającego kilkadziesiąt muzeów z 22 krajów. Nasze muzeum jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia: w październiku wspólnie zorganizowaliśmy w Warszawie program szkolenia edukatorów, a za rok będziemy wraz z Żydowskim Instytutem Historycznym gospodarzami następnej konferencji.

W tym roku konferencja odbyła się w Monachium i austriackim Hohenems, trwała cztery dni, temat: „Gdzie jesteśmy. Miejsce, przestrzeń, kontekst”. W pierwszym panelu na sesji plenarnej uczestniczyła wicedyrektor muzeum Katarzyna Nowakowska-Sito.

Na różnorodny i bogaty program złożyły się wykłady, warsztaty poświęcone m. in. tworzeniu ekspozycji i edukacji oraz prezentacje projektów muzealnych. Niezwykle inspirujący był wykład dr Felicitas Heimann-Jelinek poświęcony funkcjonowaniu muzeum żydowskiego w kontekście miejsca, w którym się znajduje. Uczestnicy mieli też okazję odwiedzić wiele interesujących wystaw, zabytków i prywatnych kolekcji.

W czasie walnego zgromadzenia reprezentanci instytucji zrzeszonych w Stowarzyszeniu przegłosowali przyjęcie doń czterech nowych członków, w tym Muzeum Żydowskiego i Centrum Tolerancji w Moskwie i Muzeum Żydów Łotwy z Rygi. Wybrali też trzech nowych członków sześcioosobowego zarządu, wśród nich Łucję Koch, kierującą działem edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich.

AEJM - logotyp

21.11.2013