Muzeum

Prestiżowa nagroda Eurobuild Awards dla muzeum!

Z radością informujemy, że budynek Muzeum Historii Żydów Polskich otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym Eurobuild Awards w kategorii Architectural Design of the Year!

Statuetki wręczono podczas gali, która odbyła się 5 grudnia 2013 r.w Hotelu Hilton w Warszawie. Wśród nominowanych do nagrody w tej samej kategorii znalazły się m. in. Plac Unii w Warszawie i Poznań City Center.

Budynek muzeum powstał w wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego, ogłoszonego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w 2005 r. Spośród ponad stu zgłoszonych projektów wyłoniono dzieło fińskiego studia Lahdelma & Mahlamäki. Niesamowity, dynamiczny hol oraz jasne, otwarte przestrzenie odzwierciedlają hasło „muzeum życia”.

Projekt Muzeum Historii Żydów Polskich w 2008 r. został nagrodzony International Architecture Award.

Serdecznie gratulujemy Rainerowi Mahlamäkiemu, architektowi głównemu budynku, a także wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu budowy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Nagroda Eurobuild Awards przyznawana jest za najlepszy projekt budynku komercyjnego lub użyteczności publicznej, którego konstrukcja zakończyła się w 2013 r.

Więcej o konkursie

Obejrzyj film o budynku

06.12.2013