Warsztaty
15.12.2013

Od rzeczy – laboratorium koncepcji

zdjęcie ilustracyjne
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Spotkanie i warsztaty z artystą Tomaszem Wendlandem towarzyszące wystawie „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”. 15 grudnia, godz. 14.00-17.00.

Zapraszamy na drugie ze spotkań z artystami współczesnymi, którzy swoimi pracami wzbogacili narrację wystawy „Biografie rzeczy”. Punktem wyjścia spotkania będzie praca Tomasza Wendlanda, fotografia z cyklu „Black Light”, która umieszczona jest na części wystawy zatytułowanej „Ślady nieobecnej obecności”, przedstawiającej rzeczy, które swoją obecnością świadczą o nieobecności żydowskich właścicieli. W tej części wystawy znajdziemy zatem m.in. książkę oprawioną w pergamin Tory, fragment macewy przerobionej na koło szlifierskie.

Artysta podczas spotkania opowie, jaki nowy kontekst wprowadza jego praca oraz jaki zamiar towarzyszył pierwotnie całemu cyklowi fotograficznemu „Black Light”, opartemu na idei tworzenia nowych sensów przez wykorzystanie fotografii negatywowej. Wejście w świat negatywowy to poruszanie się w tej samej przestrzeni, tyle że wypełnionej czymś innym” – mówi artysta. Miejsca rozświetlone stają się ciemnymi plamami, znikają, stają się niedostępne naszemu oku. Tym samym zawieszeniu ulega mówienie o tym, co jest, świat rzeczywisty ulega odwróceniu, otwierają się nowe sensy i nowe relacje między tym, co widoczne i tym, co ukryte.  Uczestnicy spotkania zostaną zaproszeni do wspólnej pracy z obiektywem w przestrzeni wystawy i odkrywania znaczeń, jakie otwiera odwrócona negatywowa rzeczywistość.

Tomasz Wendland – autor cyklu fotografii „Black Light”, artysta realizujący swoje prace w różnych technikach, takich jak wideo, instalacja, rysunek, fotografia, performance.  Pracownik ASP w Poznaniu, dyrektor artystyczny Mediations Biennale, wykładowca na uczelniach artystycznych w kraju i zagranicą.

Wstęp na spotkanie bezpłatny, prosimy o rezerwację miejsc: tel. +48 22 47 10 301; e-mail: [email protected]. Organizator zapewnia aparaty.

-------

Wystawa “Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”

18 października 2013 – 17 lutego 2014

Wystawa jest początkiem projektu Zbiory – pamiątki – Darczyńcy. Od 2006 roku powstaje kolekcja w oparciu o dary przekazywane do muzeum przez Darczyńców w poczuciu, że jest to dla nich najbardziej odpowiednie miejsce.

Wystawa „Biografie rzeczy” – pierwsza prezentacja zbiorów muzeum – to próba nowoczesnego spojrzenia na przedmioty muzealne. Opowiadają one o sobie i losach człowieka, który przyczynił się do ich zachowania. Na wystawie prezentujemy nie tylko te wyjątkowe przedmioty, lecz także sylwetki niezwykłych ludzi, którzy przekazali dary i tym samym zainwestowali w nową instytucję swoje emocje, historie i biografie.

Przestrzeń wystawy podzielono na siedem części. W każdej pokazano tematycznie określone zespoły przedmiotów. Ich indywidualne historie, prezentowane razem, tworzą uniwersalny przekaz, symbolizują doświadczenia składające się na tożsamość polskich Żydów.

Każdej grupie przedmiotów towarzyszy dzieło sztuki współczesnej. Prace polskich artystów, znane z innych wystaw czy projektów artystycznych, dopowiadają językiem sztuki główne przesłania poszczególnych narracji.

Realizacja możliwa dzięki wsparciu The Boeing Company

Boeing - logotyp