Spotkanie

16.12.2013

„Biografie rzeczy – spotkanie z obiektem”

Już w najbliższy poniedziałek 16 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na specjalne bezpłatne oprowadzanie po wystawie „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”.

Podczas kolejnych spotkań w ramach cyklu „Biografie rzeczy – spotkanie z obiektem”, oprócz zapoznania z ogólną koncepcją prezentowanej w Muzeum wystawy czasowej, bohaterami oprowadzania stają się wybrane obiekty. Na ich przykładzie, poprzez przywołanie kryjących się za poszczególnymi obiektami historii, prezentowana jest koncepcja „biografii rzeczy”. Kolejne spotkania odwołują się do obiektów z poszczególnych rozdziałów wystawy: Księga, Podróż, Ślady, Pamiątki rodzinne – pamiątki osobiste, Ojczyzna, Sztuka, Ukrywanie. Oprowadzaniu towarzyszą elementy warsztatowe, dostosowane do tematyki poszczególnych spotkań.

Podczas najbliższego spotkania skupimy się na rozdziale wystawy zatytułowanym „Pamiątki rodzinne, pamiątki osobiste, »przedmioty opowiedziane«”, przedstawiającym rzeczy przekazywane z pokolenia na pokolenie, przywołującym rodzinne historie ich właścicieli. Historie  prezentowane w tej części wystawy mają mocno osobisty wymiar, za każdą z nich stoi konkretny człowiek. Tym razem w poznawaniu „biografii rzeczy” wyjdziemy od umiejscowionych na wystawie przedwojennych wizytówek – tabliczek na drzwi oraz modelu metalowego samochodu wyścigowego. W ten sposób poznamy wyjątkowe historie rodzin Kramsztyków i Rozenblatów.

Wstęp bezpłatny, prosimy o rezerwację miejsc: tel. +48 22 47 10 301; e-mail: rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

Realizacja możliwa dzięki wsparciu The Boeing Company

Boeing - logotyp

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wystawa “Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”

18 października 2013 – 17 lutego 2014

Wystawa jest początkiem projektu Zbiory – pamiątki – Darczyńcy. Od 2006 roku powstaje kolekcja w oparciu o dary przekazywane do muzeum przez Darczyńców w poczuciu, że jest to dla nich najbardziej odpowiednie miejsce.

Wystawa „Biografie rzeczy” – pierwsza prezentacja zbiorów muzeum – to próba nowoczesnego spojrzenia na przedmioty muzealne. Opowiadają one o sobie i losach człowieka, który przyczynił się do ich zachowania. Na wystawie prezentujemy nie tylko te wyjątkowe przedmioty, lecz także sylwetki niezwykłych ludzi, którzy przekazali dary i tym samym zainwestowali w nową instytucję swoje emocje, historie i biografie.

Przestrzeń wystawy podzielono na siedem części. W każdej pokazano tematycznie określone zespoły przedmiotów. Ich indywidualne historie, prezentowane razem, tworzą uniwersalny przekaz, symbolizują doświadczenia składające się na tożsamość polskich Żydów.

Każdej grupie przedmiotów towarzyszy dzieło sztuki współczesnej. Prace polskich artystów, znane z innych wystaw czy projektów artystycznych, dopowiadają językiem sztuki główne przesłania poszczególnych narracji.

 

13.12.2013