Edukacja

Program PIYE – kolejne wieści z Izraela

Program Polish Intercultural Youth Encounters (PIYE) jest najstarszym, realizowanym co roku programem Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Jego celem jest umożliwienie młodym ludziom z Polski i Izraela poznania wielowątkowej historii swoich narodów oraz kultury współczesnej. Na przełomie sierpnia i września gościliśmy w muzeum studentów z obu krajów, a na początku października rozpoczął się drugi etap programu, czyli wyjazd polskich studentów na Uniwersytet w Tel Awiwie.

Poniżej zamieszczamy kolejne refleksje uczestników projektu!

Studenci przygotowują się teraz do egzaminów, muszą zaliczyć semestr, by 20 grudnia wrócić do Polski. Tak opisuje przygotowania Franciszek Bojańczyk:

To czas rozliczeń przedmiotów, wypełniających większość naszego czasu – pisania prac czy przygotowywania się do egzaminów czekających nas w ostatnim tygodniu przed Świętami. Nikt nie mówił, że będzie łatwo i tak jest w istocie, w błyskawicznym tempie powstają opracowania historii jafskiego kościoła św. Piotra, eseje dotyczące Izraela jako demokracji etnicznej czy idei partnerstwa w judaizmie. Życie w akademikach przebiega właśnie w takim rytmie, do późnych godzin nocnych słychać przytłumione głosy uczących się w pracowni komputerowej studentów, czy pełen radości i rozluźnienia śmiech tych, którzy swój obowiązek już spełnili.

W ubiegłym tygodniu uczestnicy programu zorganizowali na uniwersytecie spotkanie poświęcone polskiemu kinu za czasów komunizmu, połączone z projekcją „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego. Maciej Pietrzak, student filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu tak opisuje to wydarzenie:

[…] Wraz z pozostałym uczestnikami PIYE planowaliśmy to wydarzenie od bardzo dawna. Ja zająłem się stroną merytoryczną spotkania, czyli  przygotowaniem wykładu dotyczącego sytuacji polskiej kinematografii w czasach komunizmu oraz doborem repertuaru filmowego. Pozostali zmagali się z promocją spotkania wśród potencjalnych zainteresowanych (tu szczególne podziękowania należą się Weronice za zaprojektowanie wspaniałego plakatu), logistyką i zapewnieniem przybyłym czegoś na ząb. Ostatecznie przybyło kilkadziesiąt osób zaciekawionych, nieco egzotycznym tematem naszego przedsięwzięcia, który był strzałem w dziesiątkę – ten okres historii Polski i naszej rodzimej kinematografii okazał się być niezwykle interesujący dla Izraelczyków. […] mogę stwierdzić, że inicjatywa ta zakończyła się pełnym sukcesem.

W ubiegły weekend koordynatorka izraelska zorganizowała wszystkim studentom PIYE wycieczkę krajoznawczą. Uczestnicy poznawali geografię Izraela, przebywali na Pustyni Judzkiej, byli nad Morzem Martwym, spędzili noc w beduińskim namiocie.

Więcej o programie PIYE.

Projekt PIYE jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – instytucji odpowiedzialnej za tworzenie wystawy głównej muzeum.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce - logotyp

 

 

 

Projekt wspierany przez:
p. Ygala Ozechova
p. Tomka Ulatowskiego

Logo Tel Aviv University School for Overseas Students