Spotkanie

Relacja: Szachy z drzewa kasztanowego

15 stycznia 2014 roku odbyło się kolejne „Wieczorne spotkania z Darczyńcami”. Tym razem muzeum gościło Tomasza Najdera.

W kameralnej atmosferze Darczyńca opowiedział o wstrząsających wojennych losach swoich rodziców, Poli i Marcelego Najderów, o szachach z drzewa kasztanowego, które Pola wyrzeźbiła w ukryciu – eksponowanych na wystawie czasowej „Biografie rzeczy” oraz o okupacyjnych dziennikach ojca, wydanych niedawno nakładem Ośrodka Karta. Opowieść ilustrowały stare, rodzinne fotografie.

Niezwykle interesująca, zaskakująca okazała się historia odnalezienia dzienników oraz innych pamiątek po rodzicach. Podzielił się również wspomnieniami  z wakacyjnej wyprawy do Kołomyi śladami rodziców. Kołomyja ujęła go urodą, udało się też odnaleźć domy dziadków i rodziców, gmach żeńskiego gimnazjum w którym uczyła się matka oraz najstarszego w mieście gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka, które ukończył Marceli. Dzięki pomocy starych mieszkańców udało się nawet zlokalizować bunkier, w którym przez 18 miesięcy Najderowie ukrywali się wraz z ośmioma innymi osobami.

Spotkanie zakończyło się przekazaniem do zbiorów muzeum kolejnych pamiątek rodzinnych, wśród nich zeszytu z przepisami kulinarnymi sprzed ponad stu lat, który prowadziła najpierw babka, a po niej Pola, matka Tomasza.

Na następne spotkanie z darczyńcą zapraszamy 12 lutego.