Goście w muzeum

Minister kultury i prezydent Warszawy zwiedzili powstającą wystawę główną

26 lutego 2014 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapoznali się z zaawansowaniem prac we wszystkich galeriach wystawy produkowanej przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Towarzyszyli im przedstawiciele Stowarzyszenia: przewodniczący Piotr Wiślicki i wiceprzewodniczący (i jednocześnie kierujący Radą Muzeum) Marian Turski oraz władze muzeum – nowomianowany dyrektor, prof. Dariusz Stola, i przekazujący mu obowiązki p.o. dyrektora Andrzej Cudak.

Po wystawie gości oprowadzały prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, dyrektor programowa wystawy głównej (SŻIH) oraz Alicja Knast, dyrektor generalna wystawy (SŻIH). Prezentowały zainstalowane już elementy architektury i scenografii wystawy, w tym imponujące, ręcznie wykonane malowidła oraz jak są realizowane plany merytoryczne i techniczne i jak przebiegać będą prace w najbliższych miesiącach, prowadzących do wielkiego otwarcia 28 października tego roku.

To była ważna wizyta dla muzeum, jako pierwszej w Polsce publiczno-prywatnej instytucji kultury. Podczas wspólnego oglądania instalacji wystawy spotkali się wszyscy jej założyciele. Przypomnijmy, że strona publiczna (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Stołeczne Warszawa) pokryły koszty budowy i wyposażenia muzeum, zaś organizacja pozarządowa (Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce) odpowiada za sfinansowanie wystawy głównej. SŻIH przygotowało również projekt wystawy i nadzoruje proces jej produkcji.

Za sfinansowanie oraz realizację procesu projektowania i produkcji wystawy głównej odpowiada Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Powstanie wystawy jest możliwe dzięki wsparciu darczyńców z całego świata.