Nauka

"Miasto skazanych, 2 lata w warszawskim getcie"

Autorzy: Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska

Redakcja: Agnieszka Arnold, Paweł Szapiro

Liczba stron: 479

Wydawca: Muzeum Historii Żydów Polskich

"Miasto skazanych, 2 lata w warszawskim getcie" to książka, w której po raz pierwszy opublikowane zostają wspomnienia z czasów Holokaustu. Artysta zamknięty w getcie warszawskim jesienią 1940 roku, przetrwał w nim do Wielkiej Akcji 1942 roku.

W sierpniu dzięki pomocy przyjaciół i siostry udało mu się wraz z żoną Stefanią Grodzieńską przedostać na aryjską stronę. Ukrywali się w podwarszawskich Gołąbkach u rodziny Zofii i Gabriela Kijkowskich przy ulicy Wiejskiej 7. Tam powstały wspomnienia Jurandota oraz zbiór wierszy Stefanii Grodzieńskiej Dzieci getta". Teksty w obawie przed okupantem schowano w szklanym słoju i zakopano w ogrodzie.

Wspomnienia Jurandota stanowią podstawę obecnej publikacji wraz z powstałymi na ich kanwie siedmioma opowiadaniami, sztuką napisaną w getcie i przechowaną w zbiorach w Archiwum Ringelbluma pod tytułem „Miłość szuka mieszkania” i esejami z lat 70. pod tytułem „Humor w opasce oraz powstałą wówczas notą od autora.

30 lat temu teksty Jerzego Jurandota podarowała Agnieszce Arnold żona autora Stefania Grodzieńska z zakazem ich publikacji za jej życia.  

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”